ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kandil'de Newroz coşkusu

Kürt bölgesinin dört parçasından yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı Kandil'deki Newroz kutlamasında ulusal birlik ve Abdullah Öcalan'ın çözüm planına destek mesajı öne çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Mart 2013 Cuma, 11:10

KANDİL (Arzu Demir)- Kandil'de önceki gece gerillanın dağlarda ateşler yakması ve köylerden halkın bu ateşlere karşılık vermesiyle başlayan Newroz kutlamaları dün de devam etti.

Günler öncesinden dört parçadaki Kürt bölgesinden kutlamalara katılmak için Kandil'e gelen halk, dün gece ateşler yaktı. Çadırlar kuran halk, geceyi de Newroz coşkusuyla alanda geçirdi. Halaylar gece boyu devam etti, marşlar hiç susmadı.

Gerillalar da dağlarda yaktıkları Newroz ateşleriyle Newroz'u ve halkı selamladı. Kutlamalar sırasında gerillalar doçkanın izli mermisiyle gökyüzünde renkli görüntüler oluşturdu.

Bölgede iki noktada gerillalar dağlara ateşten "Apo, PKK ve HPG" yazılarını yazdı.

Kandil'in genç ve çocukları da Newroz'u, ateş üzerinden atlayıp havai fişekler atarak kutladı. Gerilla halk ile birlikte ateş etrafında halaya durdu.

Halk sabahın ilk ışıklarıyla kutlamalara devam ederken, diğer Kürt bölgelerinden gelişler gün boyu devam etti.

Kürt kadınları, ulusal kıyafetleriyle görsel bir şölen sundu, gençler gerilla kıyafetleri giydi.

Güvenlikten temel ihtiyaçlara kadar her şeyin düşünülerek planlandığı alanda, güvenliği gerillalar sağladı. Halkın, gerillalara olan sevgisi dikkat çekti, sık sık fotoğraf çektirildi.

Alanda kurulan çadırlarda ve araçlarda PKK lideri Abdulah Öcalan'ın posterleri ile PKK, KCK, KJB ve Kürt Federe hükümetinin bayrakları asıldı.

Aynı zamanda piknik havasında geçen Newroz kutlamalarında sofralar kuruldu, gerilla ateşinde çaylar demlendi, semaverler yakıldı.

Özellikle Kuzey'den gelenlerin, gerillalara ilgisi daha yüksek olurken, gerillaya katılan çocuklarını ya da yakınlarını sordukları görüldü.

Kutlamaya, Güney, Türkiye ve Avrupa basını da ilgi gösterdi.

Sık sık "Biji serok Apo", "Be sorek jiyan nabe" sloganlarının atıldığı kutlamada, Mazlum Doğan'dan Rüstem Cudi'ye Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren PKK'liler anıldı.

Yapılan konuşmalarda, Abdullah Öcalan'a bağlılık dile getirildi, Kürtlerin ulusal birliğine vurgu yapıldı.

Kutlama, halkın türküler eşliğinde çektiği halaylarla sona erdi.

FOTOĞRAF: Rozan Serhat