ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BDP Ergani İlçe Örgütü kongresini tamamladı

BDP Ergani ilçe Örgütü 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Öcalan'a ağır tecrit uygulandığını söyleyen BDP PM Üyesi İnan Karakaya, "Bununla Sayın Öcalan'a diz çöktürmek istediler. Ama bunun sonucunda yine diz çöken Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisi oldu" dedi.BDP Ergani ilçe Örgütü 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2013 Pazar, 18:31

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Ergani İlçe Örgütü, 2. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi.

Halay Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, BDP PM üyesi Remzi Azizoğlu, BDP PM Üyesi İnan Karakaya, Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, BDP Eğil, Çermik ilçe yöneticileri katıldı.

Sarı, kırmızı, yeşil, salona PKK lideri Abdullah Öcalan ve Paris'te katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin posterleri asıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan BDP Ergani eski İlçe Başkanı Mehmet Yergin, Ergani halkını BDP'ye destek vermesini istedi; "Kürt özgürlük mücadelesine sahip çıkın" dedi.

Saygı duruşunun ardından BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, konuştu.

Paris'te katledilen üç Kürt siyasetçiyi anan Yılmaz, kadınların 8 Mart'ını kutladı. Öcalan'ın, Kürt halkını önderi olduğunu belirten Yılmaz, "PKK lideri Abdullah Öcalan yıllardır özgürlük mücadelesi veriyor. Çünkü yıllardır emek veriyor. Biz de şunu her zaman söyledik, eğer Kürt sorunu var ise muhatabı da sayın Öcalan'dır. Devlet şuan Sayın Öcalan ile görüşmeler yapıyor. Başbakan Erdoğan, herkesin hassas olmasını istiyor. Fakat hergün televizyonlar da PKK lideri Abdullah Öcalan'a 'teröristbaşı' diye hitap ediyor. Bir yandan hassasiyet diyorsun diğer yandan hergün bombalar yağdırıyorsun. Bu hassasiyeti kabul etmiyoruz" diye konuştu.

BDP PM Üyesi İnan Karakaya, "İki yıldır Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ağır bir tecrit var. Bu tecrit ile Sayın Öcalan'a diz çöktürmek istediler. Ama bunun sonucunda yine diz çöken Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisi oldu" dedi.

Konuşmaların ardından seçim yapıldı. BDP Ergani İlçe Başkalığına Cavidan Yaman seçildi.

Kongre, Ergani Hilar Kültür Merkezi'nin ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.