ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kayıpların sorumlusu Menzir öldü

Hasan Ocak, Rıdvan Karakoç, Hasan Gülünay ve Düzgün Tekin'in gözaltında kaybedilmesi ve Gazi Katliamı döneminde İstanbul Emniyet Müdürlüğü yapan Necdet Menzir, öldü. Kayıp yakınlarının yargılanması için defalarca hakkında başvuruda bulunduğu Menzir, OHAL Valiliği de yapmıştı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2013 Cumartesi, 15:48

İSTANBUL- Kayıp yakınlarının, gözaltında kaybetmelerden sorumlu görerek yargılanmasını istediği eski polis şefi Necdet Menzir öldü.

Menzir, solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 5 aydır özel bir hastanede tedavi görüyordu.

MENZİR KİMDİR?

1945 Bursa doğumlu olan Menzir, 1966 yılında Polis Akademisi'ni bitirdi. Balıkesir, Batman Emniyet Amirliği; Soma, Akhisar Emniyet Amirliği, Manisa Şube Müdürlüğü, Hatay Müdür Yardımcılığı, Eskişehir Şube Müdürlüğü, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, Ordu İl Emniyet Müdürlüğü, Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, Diyarbakır İl ve Olağanüstü Hal Bölge Koordinatör Emniyet Müdürlüğü, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü yapan Menzir, 1991 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

1992 yılının Şubat ayında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Menzir, 1995 yılının Ekim ayında bu görevden ayrıldı. 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak Doğru Yol Partisi'nden Meclis'e girdi.

GAZİ KATLİAMI'NIN SORUMLUSU

1995 yılında Mart ayında 22 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Gazi Katliamı döneminde Necdet Menzir, İstanbul Emniyet Müdürü'ydü. Katliamın tetikçiliğini yapan Adem Albayrak, sorumlu olarak Necdet Menzir'i göstermişti. 22 insanın ölümünün hesabını vermeyen Menzir, polisin işlediği cinayetleri her fırsatta savundu. Menzir, 7 Mayıs 2002 tarihinde Zaman Gazetesi'ne verdiği röportajda, "O günlerde polis hemen her gün, bazı günler 3–4 şehit veriyordu. Korkunç derecede sıkıntılı bu ortamın içerisinde, bir grup insan da çıkıp polisi yaptığı operasyonlardan dolayı suçluyordu" demişti.

KAYIPLARIN SORUMLUSU

Hasan Ocak, Rıdvan Karakoç, Hasan Gülünay ve Düzgün Tekin, Necdet Menzir'in İstanbul Emniyet Müdürü olduğu dönemde kaybedilen isimlerden birkaçı.

21 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da polis tarafından kaçırılan Hasan Ocak'ın işkence yapılmış bedeni, 26 Mart 1995 tarihinde Beykoz Ormanlığı'nda bulunarak, Kimsesizler Mezarlığı'nda gömüldü. Ocak'ın cenazesi, Kimsesizler Mezarlığı'ndan alınarak 19 Mayıs'ta Gazi Mezarlığı'nda büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Polisin sürekli tehdit ettiği Rıdvan Karakoç ise 20 Şubat 1995 tarihinde gözaltına alındı. Karakoç'un işkence yapılmış bedeni Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı'na gömüldü. Buradan çıkartılan cenaze, Hasan Ocak'ın cenaze töreninden bir hafta sonra yine binlerce kişinin katılımıyla Gazi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Düzgün Tekin, 21 Ekim 1995 tarihinde kaçırıldığında da Necdet Menzir ve ekibi iş başındaydı. 21 Ekim 1995 sabahı Güneşli Evren Mahallesi'ndeki akrabasının evinden Bayrampaşa'daki işyerine gitmek üzere yola çıkan Tekin'den bir daha haser alınamadı.

20 Temmuz 1992'de Tarabya'daki evinden işe gitmek için çıktıktan sonra gözaltına alınan Hasan Gülünay'dan da 20 yıldır haber alınamıyor.