ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kürtçe Hamlet’in dünya prömiyeri yapıldı

İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in "Hamlet" oyunu, ilk defa Kürtçe olarak Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sahnelendi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Ekim 2012 Perşembe, 18:54

DİYARBAKIR- İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in “Hamle” oyunu, ilk defa Kürtçe olarak sahneye kondu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Hollanda RAST Tiyatrosu tarafından ortaklaşa sahnelenen oyunun dünya prömiyeri, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Stadsschouwburg Tiyatrosu’nda yapıldı.

OYUNA İLGİ BÜYÜKTÜ

Gösterim saatinde kapıdan bilet alabileceğini düşünen birçok kişi geri dönmek zorunda kaldı. Hamlet’i kendi anadillerinde izlemek için salonu dolduran Hollanda’daki Kürtler kadar, Hollandalılar da oyuna büyük ilgi gösterdi. Yüzlerce kişi tarafından izlenen oyun büyük alkış aldı.

Yönetmenliğini RAST Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz’ün yaptığı oyunda, Hamlet’e Yavuz Akkuzu ruh verdi. Özcan Ateş, Elvan Koçer, Mesut Erenol, M.Emin Yalçınkaya, Serdar Geren, İsmail Oyur, Rojda, Gülseven Medar ve Ali Tekbaş’ın rol aldığı oyun İngilizce’den Kürtçe’ye Kawa Nemir tarafından çevrildi. Diyarbakır’da bir aileyi canlandıran Leyla Batgi ve Vural Tantekin’in anlatıcılığında dile gelen hikaye Danimarka Sarayı’nda geçse de Hamlet, köklü Kürt geleneği ile yeniden can buldu.

MÜZİKLER ÖZEL OLARAK HAZIRLANDI

Oyun için aylar süren bir müzik çalışması da yapıldı. Kraliçe Gertrude rolündeki Rojda, Ophelia rolündeki Gülseven Medar, Horatio rolündeki Ali Tekbaş stranlarla göz doldurdular. Oyun için birçok parça söz ve besteleriyle bu oyun için özel olarak hazırlandı. Oyun Hollanda ve İsveç’in ardından Türkiye’ye gelecek ve pek çok şehirde tiyatroseverlerle buluşacak.

9 KASIM'DA DİYARBAKIR'DA

DBŞT’nin Hamlet oyunu, 9 Kasım 2012’de saat 20.00’de Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak. Ücretsiz biletler Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’ndan edinilebilir.