ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dargeçit'te yarın yeniden kazı yapılacak

Ailelerin kendi imkanlarıyla yaptıkları aramada kemik buldukları Dargeçit'in Boğazözü Köyü'nde yarın savcılık gözetiminde yeniden kazı çalışması yapılacak.

Etkin Haber Ajansı / 21 Şubat 2012 Salı, 11:47

MARDİN (Arzu Demir)- Dargeçit Tabur Komutanlığı'na götürüldükten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan 7 kişi için yarın Boğazözü Köyü'nde yeniden kazı çalışması yapılacak.

Dargeçit Tabur Komutanlığı'na götürüldükten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan 7 kişinin cenazelerinin gömüldüğü tahmin edilen bölge 17 Şubat'ta kazılmıştı. Boğazözü Köyü'nde 25-30 metrekarelik alanda yapılan kazı çalışmasında herhangi bir bulguya rastlanmamıştı.

YANMIŞ KEMİK BULUNMUŞTU

Kayıp yakınları, kazı çalışmasının ardından, daha önce bir kafatasının bulunduğu kuyuda kendi olanaklarıyla yakınlarına ait kemik aramıştı. Arama sonunda kuyuda yanmış bir kemik bulunmuştu. Kemiği bir tutanakla Dargeçit Savcılığı'na teslim eden aileler, arama çalışmasının savcılık gözetiminde yapılması için ara vermişti.

Ailelerin avukatları ile savcılığa bugün yaptığı başvurunun ardından kazı çalışmasına yarın yeniden başlanacak.

YAKILDILAR MI?

Ailelerin kendi olanakları ile su kuyusunda bulduğu kemiğin "yanmış" hali dikkat çekti. Kuyuda yanmış odun parçalarının da bulunması, kayıpların ya da cenazelerinin yakıldığı ihtimalini gündeme getiriyor.

NE OLMUŞTU

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 1995 yılının 29 Ekim gecesi İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler çok sayıda eve baskın düzenleyerek, 4'ü çocuk 8 kişiyi gözaltına aldı.

O gece gözaltına alınanların isimleri şöyle: Hazni Doğan (9), Seyhan Doğan (13), Abdurrahman Coşkun (18), Abdullah Olcay (21), Mehmet Emin Aslan (18), Nedim Akyol (13), Davut Altunkaynak (12) ve Süleyman Seyhan (58).

SADECE HAZNİ SAĞ KALDI

Dargeçit Tabur Komutanlığı'na götürülenlerden sadece 9 yaşındaki Hazni Doğan sağ çıkabildi. Doğan, ağabeyi Seyhan Doğan'ın gördüğü işkencelere bizzat tanıklık etti. İşkence yapılan Abdurrahman Coşkun'un sesini duyan Hazni Doğan, Abdurrahman Olcay'ı da taburda gördü. Daha sonra kemikleri bulunan Süleyman Seyhan'a da yapılanlara tanık oldu.

Hazni Doğan, serbest bırakılmadan önce, silahlarını kendisine doğrultmuş bir manga askerin karşısına çıkartıldı. 'Ya konuşacaksın ya da seni öldüreceğiz' diyerek, ayaklarının dibine ve havaya ateş açtılar, sonra da bıraktılar.