ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

OSTİM'li aileler yakınlarını andı

Bir yıl sonra yakınlarını kaybettikleri enkazların önünde anma yapan OSTİM'li aileler, enkazlara canlarının isimlerini haykırdı, karanfil bıraktı. Aileler, yeni işçiler ölmesin, suçlular cezalandırılsın diye mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2012 Cuma, 12:38

ANKARA- OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde 20 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaların birinci yıl dönümü dolayısıyla OSTİM'li aileler anma etkinliği düzenledi.

İlk patlamanın yaşandığı METSAN Oto Saniyi önünde buluşan aileler, yakınlarını onlardan ayıran ve halen enkaz durumda olan binanın önünde ağıtlar yaktı.

'GÖZÜNÜZ, KULAĞINIZ, VİCDANINIZ BİZİMLE OLSUN'

"OSTİM ve İvedik'i unutmadık unutturmayacağız" pankart ve lolipop dövizler taşıyan OSTİM'li aileler adına açıklamayı Demet Gürer okudu. "Bir yıldır yakınlarımız toprak altında. Bir yıldır her gün yüreklerimizde meydana geliyor patlama" diyen Gürer, bir yıldır acılarının ilk günkü kadar taze olduğunu söyledi.

Ekmek mücadelesinin yeni işçilerin hayatına mal olmaması için mücadele ettiklerini vurgulayan Gürer, "İş güvenliğinin sağlandığı daha insani çalışma koşullarının yaratılmasını istiyoruz" dedi. Bu nedenle bir yıldır "İş kazası değil bu bir cinayet" diye haykırdıklarını vurgulayan Gürer, OSTİM ve İvedik'i unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti. Gürer, bugüne kadar kendileri ile dayanışma içerisinde olan bütün kişi ve kurumlara teşekkür etti, "Biliyoruz ki sesimiz güçlendikçe duyulur, görülür olacağız. Biliyoruz ki suskunlaşmış vicdanlara, sesimiz güçlendikçe ulaşacağız. Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun" dedi.

Açıklamanın ardından aileler, 11 kişinin yaşamını yitirdiği METSAN firmasına ait enkaz durumunda olan binanın önüne karanfil bıraktı. Çocuklarını kaybeden anneler, ağıtlar yaktı, bir kez daha yakınlarının isimlerini enkaza bağırdı.

'OSTİM OSB YÖNETİMİ ÖZÜR DİLESİN'

Açıklamanın ardından İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde ilk patlamanın yaşandığı iş yerinin önüne yürüyüş düzenlendi.

Burada da aileler adına Fatih Karakulak açıklama yaptı. Önceki gün anmanın duyurusu için afiş yaptıkları sırada İvedik OSB özel güvenlik birimlerinin kendilerine saldırdığını ve darp ettiklerini söyleyen Karakulak, "Bize 'ölenler bizi ilgilendirmiyor. Bize ne' dediler" diye anlattı. Karakulak, OSB yönetiminden özür beklediklerini, aksi durumda suçluluk nedeniyle bu tutumu sergilediğini düşüneceklerini söyledi.

Karakulak, "Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın diye mücadele ediyoruz. OSTİM camiası burada ölenleri unuttu ama biz unutturmayacağız" diye konuştu.

Dava sürecine ilişkin bilgi veren Karakulak, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun bütün sorumluların yargılanması için yetersiz olduğunu söyleyerek, mahkemeden yeni bir rapor için karar çıkarmasını istedi. Karakulak, sorumlu devlet görevlileri hakkında başlatılan soruşturmanın dava ile birleştirilmesini talep etti.

'OSTİM VE İVEDİK'TE BİR PARK YAPILSIN'

Fatih Karakulak, "iş cinayeti lanetinin unutulmaması" için OSTİM ve İvedik'te bir park yapılmasını istedi.

Karakulak, Davutpaşa, Bursa Kemalpaşa, Afşin, Zonguldak ve başkaca yerlerde denetimsizlik ve ihmaller sonucu yaşamını yitiren işçilerin ailelerine direnç ve sabır diledi.

Açıklamanın ardından, 9 kişinin yaşamını yitirdiği Özkanlar Hidrolik Makine firmasının yanındaki duvarın önüne karanfiller bırakıldı.