ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rezan Kotil sonsuzluğa uğurlandı

ESP üyesi Rezan Kotil ailesi ve yoldaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı. Hopa'nın Başoba Köyü'nde toprağa verilen Kotil için ESP üyeleri anma etkinliği düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Ocak 2012 Cuma, 16:24

ARTVİN- Antalya-Burdur karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi, SKM Antalya Sözcüsü Rezan Kotil sonsuzluğa uğurlandı. Aynı zamanda Halkların Demokratik Kongresi Antalya Meclisi Eşsözcüsü olan Kotil, Artvin'in Hopa İlçesi Başoba Köyü'nde toprağa verildi.

Dün gece geç saatte Antalya'dan Hopa'ya getirilen Rezan Kotil'in naaşı gece boyunca Başoba Köyü'nde açılan taziye evinde kaldı. Ailesinin yanı sıra yoldaşları da geceyi taziye evinde geçirdi. Taziye evinde Hemşince ağıtlar yakıldı.

KOTİL'İ KADINLAR VE YOLDAŞLARI TAŞIDI

Kotil'in cenazesi, bugün öğle saatlerinde Başoba Köyü'ndeki camide kılınan namazın ardından omuzlarda taşınarak köy mezarlığına getirildi. Cenaze töreninde Kotil'in fotoğrafları taşındı. ESP üyeleri ise "Rezan Kotil kavgamızda yaşıyor" yazılı Kotil'in fotoğrafının bulunduğu pankart açtı.

Mezar başına gelindiğinde ailesi ve arkadaşları tarafından yürüttüğü mücadelenin simgeleştiği kızıl bayrağa sarılan Rezan Kotil'in ardından kadınlar ağıt yaktı. Rezan'ın tabutu başında ağıt yakan bir yakını, "Bıraktığın işlerini yoldaşların yapacak. Daha çok işin vardı" dedi.

Cenaze törenine ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP Genel Başkan Yardımcıları, ESP/SKM Sözcüsü Birsen Kaya, ESP Rize Fındıklı ve Hopa ilçe yöneticileri, İstanbul, Antalya, Trabzon, Samsun, Malatya, Diyarbakır, Erzincan, Dersim, Rize'den yoldaşları, Halkevi Temsilcisi Kamil Ustabaş, EMEP Hopa, Fındıklı ve Arhavi üye ve yöneticileri, ÖDP Hopa ilçe yöneticileri ve üyeleri, Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı Hüseyin Şahin, Tüm Köy-Sen Fındıklı Şube Başkanı Hasan Zorlucan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Engin Koyuncu katıldı.

Rezan Kotil'in cenazesinin, kızıl bayrağa sarılı olarak defnedilmesinin ardından Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri mezara karanfiller bıraktı, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. ESP'liler, "Rezan yoldaş ölümsüzdür", "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Rezan yoldaş kavgamızda yaşıyor" sloganlarını attı.

'REZAN DEVRİM VE SOSYALİZMİN AYDINLIĞINI SEÇTİ'

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, defin işleminin ardından yaptığı konuşmada, "Karadeniz halkı ve partimiz çok değerli evladını yitirdi. O'nu mücadelede yaydığı ışığın gücüyle ölümsüzlüğe uğurluyoruz. Milyonlarca genç geleceksizliğin karanlığında, kıskacında yaşıyor. Ama Rezan yoldaş o gençlerden birisi değildi. Düzenin gençlere sunduğu karanlığı değil devrim ve sosyalizmin aydınlığını seçti" dedi.

'GÜLÜMSEYEN GELECEĞİMİZ'

Rezan Kotil'in yaşam enerjisine ve devrimci dinamizmine dikkat çeken Yüksekdağ, Kotil'in Karadeniz'in yetiştirdiği devrimci neferlerden olduğunu kaydetti. ESP Genel Başkanı, "Hopa halkı Rezan yoldaşla gurur duymalıdır, biz gurur duyuyoruz" dedi. Yüksekdağ, Kotil'in fotoğrafını göstererek şunları söyledi: "Bu resme iyi bakın. Bizim orada gülümseyen geleceğimiz var. Bir devrimci eylemin mutluluğu yüzüne yansıyan, devrimciliği bir sevinç olarak yaşayan bir devrimci var. Biz o resme bakarak eylemlerde zafer işareti yapacağız. Kollarımız ve parmaklarımız her zafer işareti yaptığında onu hatırlayacağız. Tıpkı onun gibi gülümseyeceğiz."

'HALKLARIN KARDEŞLİĞİ MÜCADELESİNİ VERDİ'

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Birsen Kaya da Rezan ile aynı toprakların devrimci kadını olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Rezan Kotil'in ufkunun Hopa ve Artvin olmadığını kaydeden Kaya, Halkların Demokratik Kongresi çalışması içinde yer aldığını hatırlattı, halkların kardeşliğinin mücadelesini verdiğini söyledi.

ESP Hopa İlçe Sekreteri Yunus Aksu da Rezan Kotil'in şantiye şefi olarak çalıştığı iş yerinde bir kişinin işten atılmasına onay vermediği için işinden atıldığını söyledi, Rezan'ın idealleri uğruna feda ruhuna sahip olduğunu belirtti.

'ARAMIZDAN AYRILMADIN'

Arkadaşlarından İlkay Vayiç ise Rezan Kotil'in anadili olan Hemşince bir konuşma yaptı. Vayiç, şunları söyledi: "Güzel kız, can Rezan, rüzgar esiyor yattığın yerin tepesinde. Ve biz hepimiz senin için buradayız. Biliyoruz ki sen de aramızdasın yanı başımızdasın. Yüreğimiz yanıyor Rezan ama sen yüreğimizde hep gülerek yaşayacaksın."

'KENDİSİ KÜÇÜK İDEALLERİ BÜYÜKTÜ'

Rezan'ın kuzenleri de söz alarak onu anlattı: "Kimileri ailesini ya da mücadeleyi seçerken, Rezan ikisini birlikte yürütüyordu. Kendisi küçük, idealleri büyüktü. Seni Alaattin Demirci, İhsan yoldaş, Kazım Koyuncu, Metin hocamızın yanına uğurluyoruz. Selam söyle kuzenim, selam söyle yoldaşlara."

ESP Fındıklı İlçe Sekreteri Turgay Köse, Rezan'ın ardından söylenenlerin adetten değil gerçekler olduğunu ifade etti ve ekledi: "Boynuna o puşiyi taktığında Kürt devrimciydi, Hopa'da Hemşinliydi, Antalya'da sıkılı yumruk, Ankara'da sosyalist kadındı. Karadeniz'e sığmadı bütün Türkiye'ye sığmıştır."