ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'ya yeni kent

Başbakan Erdoğan, İstanbul'un ardından Ankara'ya da ikinci bir kent yapacağını açıkladı. Ankara'nın çılgın projesinde radar, uzay ve uydu merkezi, yeni bir stadyum var. Ayrıca, yeni bir kent kurulacak.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mayıs 2011 Çarşamba, 12:25

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'dan sonra Ankara ile ilgili de projelerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Ankara'nın dünyanın en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline getirileceğini belirterek, radar tasarım ve üretim merkezini Gölbaşı'nda kuracaklarını söyledi. Erdoğan, "Aselsan tarafından 100 milyon dolar civarında bir yatırımla radar ve elektronik harp tasarım ve üretim merkezi kurulacak" dedi.

Erdoğan, uzay ve uydu merkezinin de TAI tesisleri içinde faaliyete geçeceğini ifade etti. Başbakan, "Yatırım 100 milyon dolar civarında, askeri uydular ile birlikte TÜRKSAT'a ait iletişim uyduları üretilecek. Savunma sanayinde Ankara merkez olacak" dedi.

Erdoğan, Ankara'ya yeni bir adliye, UEFA kriterlerine uygun bir stadyum ve 2 şehir hastanesi yapılacağını söyledi. Erdoğan, Yıldırım Beyazıd Üniversitesi'ni ise farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bilim merkezi olarak büyüteceklerini ileri sürdü.

Erdoğan'ın Ankara'ya ilişkin diğer vaatleri şöyle:

-Hıdırlıktepe'de inanç ve tarih müzesi.
-Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi.
-Termal su kaynakları olan Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'nda yeni tesisler.
-Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına tünel inşa edilecek.
-Edirne'den Habur'a kesintisiz otoyol.
-Kızılay ile Esenboğa arasına yeni bir raylı sistem.

MAMAK'TA YIKIMLARA DEVAM

Başbakan Erdoğan, "Kuzey Ankara protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmanın", 6760 konutun yıkıldığını söyledi, TOKİ tarafından evler yapıldığını belirtti. Başbakan, Mamak kentsel dönüşüm projesinin devam ettiğini ifade etti, "Ne olur bize yardım edin. Mamak'taki kardeşlerimizin insani şartların dışında yaşamasını istemiyoruz" dedi.

GÜNEY KENT

Erdoğan, yeni kent projesi için ise şunları söyledi: "Ankara'da yeni bir şehrin inşaatına 12 Haziran sonrası başlanacak. Güney Kent projesi adı verilen bu çalışmada 500 bin kişilik bir şehir kazandıracağız. Ankara'ya yeni bir yerleşim bölgesi kazandıracağız. Gecekondu bölgesinde yaşayan ve buralara taşınmak isteyen kardeşlerimizi hemen taşıyacağız. Ancak şehrin nereye yapılacağını şu an söylemeyeceğiz. 12 Haziran'ın ardından hemen projelere başlayacağız."