ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara sokakları tiyatroyla renklendi

Amatör Tiyatrolar Birlği Dünya Tiyatrolar Günü'nü, savaş ve baskıların yoğunlaştığı bir süreçte Ankara'da kutladı. Tiyatrocular, “Sanatı, tiyatroyu: özgürlükten, eşitlikten yana, enternasyonalist bir perspektifle, olması gereken haklı zemine çekeceğiz” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Mart 2011 Pazar, 21:47

ANKARA- 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla sokaklara çıkan tiyatrocular Ankara’da renkli sahneler ortaya koydu. Ekin Sanat Tiyatrosu önünde toplanan Amatör Tiyatrolar Birliği üyeleri, Pablo Neruda, Azis Nesin ve Yılmaz Güney gibi yazar ve oyuncuların resimlerini taşıdı.

Kostümleri ile renkli görüntüler sergileyen tiyatrocular, “Yaşasın Tiyatro” yazılı pankart açarak önce kapatılan Eski Yeni Sahne’nin önü önünde oyunlarını sergiledi.Burada kısa bir açıklama yapan birlik üyeleri, Eski Yeni Sahne gibi birçok tiyatronun kapanmakla yüz yüze olduğuna dikkat çekti.

“Eşitlik, özgürlük, barış ve halkların kardeşliği için yaşasın tiyatro” sloganlarını atarak Sakarya Caddesi’ne geçti. Yürüyüşleri boyunca kimi zaman koşan, kimi zaman zıplayan tiyatrocular çevrede bulunan emekçilerin Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladı.

Daha sonra Yüksel Caddesi’ne gelen Amatör Tiyatrolar Birliği üyeleri burada yaptıkları pandomim gösterisinin ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÖZGÜRLÜKTEN, EŞİTLİKTEN YANA TİYATRO İÇİN…

Amatör Tiyatrolar Birliği adına konuşan Özgür Başkaya, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü' nü, “aykırı düşünenin hain sayıldığı, kitapların toplatıldığı, heykellerin ‘ucube’ olarak adlandırıldığı, Kürt halkının üzerindeki baskının yoğunlaştığı, Ortadoğu’da emperyalist vahşetin sürdüğü” günlerde kutlamaya çalıştıklarını söyledi.

Tiyatronun, yaşamı güzelleştirme, derinleştirme ve geniş halk kitlelerinin beğenisine sunma misyonuna sahip olduğunu vurgulayan Başkaya, “Tiyatronun, tiyatrocunun tavrı: düşünce özgürlüğünün, muhalif sanat insanlarının, umudu oluşturan devrimci gençlerin, Kürt ve Ortadoğu halklarının yanında yer almaktır” dedi.

“Üç maymunu oynayan bu gudubet süreç almış başını gidiyor” diyen Başkaya, piyasaya düşmüş bir sanat olmamasına inanan sanatçılar olarak, “Sanatı, tiyatroyu: özgürlükten, eşitlikten yana, enternasyonalist bir perspektifle, olması gereken haklı zeminde çekmek için çalışacağız” şeklinde konuştu. Başkaya, herkesin Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladı.

Öte yandan sokak tiyatrocuları Sakarya Caddesi'nde performanslarını sergiledi. 5. Ethos Amatör Tiyatrolar Festivali için tiyatrocular bildiri dağıttı.