ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Antalya'da son yılların en kitlesel Newroz'u

Newroz coşkusu Antalya'yı da sardı. İki gündür semtlerde yakılan isyan ateşlerinden sonra bugün Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda son yılların en kitlesel kutlaması yapıldı. Kürt halkı "An azadi, an azadi" diye haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2011 Pazar, 20:28

ANTALYA- Antalya'da Newroz kutlamaları Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan etkinlik ile tamamlandı. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde iki gündür akşam saatlerinde yakılan Newroz ateşlerinin coşkusu alana yansıdı. Antalya'nın ilçelerinden ve yoksul semtlerinden binlerce kişi Newroz alanına aktı.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin düzenlediği kutlamaya çok sayıda parti de destek verdi. Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, açık hava tiyatrosuna AKM önünden sloganlarla yürüyerek geldi. BDP üyeleri tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılanan sosyalistler, "Halklara eşitlik, Kürtçeye özgürlük" yazılı pankart taşıdı. ESP üyeleri, sloganlarla girdiği alanda bulunan kitleye karanfiller fırlattı, kardeşlik mesajı verdi.

Etkinliğe katılımın yoğunluğu nedeniyle açık hava tiyatrosunda büyük bir yığılma yaşandı, kitle alanın dışına taştı.

Kürtçe müzik yapan yerel sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, meşaleler tutuşturuldu. Demirci Kawa'nın zalimlere karşı isyanı selamlandı. Tertip komitesi adına yapılan açıklamanın ardından BDP İl Başkanı İhsan Nergis bir konuşma yaptı. Kutlamaya gelen herkesin Newroz bayramını kutlayan Nergis, Kürt halkının imha ve inkar politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. BDP İl Başkanı, Kürt halkının düzene karşı isyanının Haziran ayında yapılacak seçimlerde dile geleceğini ifade etti. Etkinlikte aralarında ESP'nin de yer aldığı siyasi partilerin mesajları okundu.

Şiir dinletisi ve konserlerle devam eden etkinlikte, binlerce kişi Kürtçe marşlar eşliğinde halaylar çekti. Sahnenin arkasında yakılan Newroz ateşinin üzerinden atladı.