ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AKP Fukushima'yı hayal etmişti

Japonya'da Çernobil'in ardından en büyük ikinci nükleer faciaya neden olan Fukushima nükleer enerji santralini kuran ve işleten şirket, Sinop'a da nükleer santral kuracak. Anlaşma 3 ay önce, Japonya'da imzalanmıştı. Bakan Yıldız, o zaman felaketin yaşandığı santral için "Türkiye'de olmasını hayal ettim ve heyecanlandım. Türkiye'ye böyle bir santral kazandırmalıyız" demişti.

Etkin Haber Ajansı / 16 Mart 2011 Çarşamba, 18:07

YUSUF ÇOBANOĞLU- Bundan 3 ay önce Enerji Bakanı Taner Yıldız, Japonya'da bir anlaşmaya imza attı. İmzadan sonra da "Türkiye'de olmasını hayal ettim ve heyecanlandım. Türkiye'ye böyle bir santral kazandırmalıyız" dedi.

Bakan Yıldız'ı bu kadar heyecanlandıran santral, şimdi dünyaya zehir saçıyor. Fukushima nükleer enerji santralinin patlayan 4 reaktöründen sızan radyasyon, insanlığı ve doğayı tehdit ediyor. O santrali kuran ve işleten şirket ise Sinop'ta da bir nükleer santral kuracak. TEPCO, yani Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi, Aralık 2010'da Türkiye ile ön anlaşma imzalamıştı.

UYARIYA RAĞMEN ÖNLEM ALINMAMIŞ

TEPCO'nun, Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santral için belirlenen en güvenilir şirket olduğu belirtilmişti. Oysa TEPCO'nun, uyarılara rağmen önlem almadığı ortaya çıktı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Wikileaks'in sızdırdığı ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli ve diplomatik belgelere dayanarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) 2 yıl önce nükleer santrallerin şiddetli depremlere dayanamayabileceği konusunda Japonya'yı uyardığını yazdı.

35 YILDA 3 KONTROL

Belgelerde IAEA'dan bir yetkilinin Aralık 2008'de Japon hükümetine, nükleer santrallerdeki güvenlik standartlarının çağın gerisinde kaldığını ve şiddetli bir depremde ciddi sorunlar yaşanabileceğini söylediği belirtiliyor. Bu yetkili, Japonya'da nükleer santrallerin depreme dayanıklığının 35 yılda sadece 3 kez kontrol edildiğini bildiriyor.

HAYALİ JAPON NÜKLEER SANTRALİNİN TÜRKİYE'YE KURULMASI

Aralık sonunda Japonya'yı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 24 saatte radyasyon oranının 300 kat arttığı Niigata şehrindeki nükleer santrali gezmiş ve "Bu santralin Türkiye'de olmasını hayal ettim ve bu heyecanı hissettim. Türkiye'ye böyle bir santral kazandırmalıyız. Bu santralin Türkiye'de kurulmasını hayal ediyorum" demişti.

Japonya ile 3 ay içinde anlaşmaya varılabilineceğini ifade eden Yıldız, "Sayın Başbakan Erdoğan ile Japonya Başbakanı, Seul'de G-20 zirvesinde bu işin siyasi iradesini koymuşlardı. Kendine bu görüşmelerde Başbakan Erdoğan'ın davetini ilettik. Kendileri hükümetler arası anlaşma safhası olması halinde Türkiye'ye geleceğini söyledi" demişti.

DÜNYA KAPATIRKEN TÜRKİYE NÜKLEERE KOŞUYOR

Öte yandan, tüm dünya nükleer enerji santrallerini tartışırken Başbakan Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin en önemli konusu Akkuyu'da yapılacak nükleer enerji santrali oldu.

Üst Düzey İstişare Konseyi Toplantısı'na katılmak için Rusya'ya giden Başbakan Erdoğan, toplantı sonrası Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile ortak düzenlediği basın toplantısında "Akkuyu'da atılacak olan adım inanıyorum ki dünyaya örnek bir yatırım teşkil edecektir" dedi.

Nükleer enerjiyle ilgili yer planlamasının ve nükleer enerji santralinin projelendirilmesinin çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer santralin dünyaya örnek bir yatırım olacağını iddia etti.