ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Özelleştirilen AYEDAŞ emekçilerin gecelerini karartıyor

'Daha iyi ve kaliteli hizmet sunulacak' diye özelleştirilen AYEDAŞ, emekçilerin gecelerini karartıyor. Ataşehir'e bağlı Mustafa Kemal Mahallesi'nde yaşayan Deniz ailesi, parası olmadığı için faturayı bir gün geciktirdi, kapısına görevli dayandı. Elektrikler ısrar üzerine kesilmedi ama açma-kapama cezasından kurtulamadılar. Deniz ailesi, mahallede mağdur olan tek aile değil.

Etkin Haber Ajansı / 26 Ocak 2011 Çarşamba, 12:49

ŞENOL SAĞALTICI- AYEDAŞ özelleştirildikten sonra, dar gelirli ailelerin kabusu oldu. Elektrik faturasını bir gün bile geciktiren aileler, ertesi gün kapıda AYEDAŞ görevlisinin buluyor. Elektrikler ya kesiliyor, kesilmese de açma-kapama cezası veriliyor. Onlardan birisi de Ateşehir'e bağlı Mustafa Kemal Mahallesi (1 Mayıs Mahallesi)'nde yaşayan Deniz ailesi.

Daha iyi, kaliteli ve hızlı hizmet gerekçesiyle AKP hükümeti tarafından özelleştirilen AYEDAŞ'ın uygulamasını "Moderen kazık" diye nitelendiren Fadime Deniz'in evine konuk olduk. Deniz, yaşadıkları mağduriyetleri ETHA'ya anlattı.

Eşi yurt dışında çalışan Fadime Deniz, eşinin gönderdiği aylık 1000 TL ile 9 ve 17 yaşlarında iki çocuğu ile geçinmek zorunda. Küçük kızını bırakacak kimsesi olmadığı için çalışamıyor. Kira, çocukların okul masrafları, mutfak masrafı, evin diğer giderleri derken bazen faturaları yatıramıyor. Fadime Deniz, eskiden elektrik faturasını 3-4 ay yatıramadığı durumda sadece gecikme faizi ödüyordu. Ancak şimdi bir gün bile gecikse, ertesi gün kapıda AYEDAŞ görevlisini buluyor. Özelleştirilen AYEDAŞ, gecikmelere karşı hemen harekete geçiyor ve elektrikleri kesiyor. Bu durumda, kullanım bedeli, vergiler, gecikme faizine bir de 18.5 TL açma-kapama cezası kesiliyor. Emekçilerin karanlıkta ve kombi elektriksiz çalışmadığı için soğukta kalmaları da cabası.

Fadime Deniz, bu kez görevliyi yalvar yakar ikna etmiş ve elektrikleri kesilmemiş. Ancak açma-kapama cezasından kurtulamamış. Bir de bundan sonra, bu kadar az gelirle faturayı hemen nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Deniz ailesi, Mustafa Kemal Mahallesi'nde faturayı bir gün geciktirdiği için elektriği kesilen tek aile değil. Fadime Deniz, pek çok komşusunun benzer uygulamaya maruz kaldığını anlatıyor.

ÖDEME GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN EMEKÇİLER CEZALANDIRILIYOR

Gelen yüklü faturalar yüzünden çocuklarını kucağında ısıtan Fadime Deniz, yaşadıklarını şöyle anlattı: "İki faturam vardı yatırılmamış, gittim yatırdım. Ertesi gün sayaç okumak için geldiler, 'faturanızı yatırmamışsınız elektriğinizi keseceğiz' diye uyardı. Yok kesmeyin ben daha dün yatırdım dedim. Ben de diğer faturalar için geldiğini zannettim, bilgisayardan düşmemiş kayıt diye düşünüyorum. Meğer o ikisini yatırıncaya kadar yenisi gelmiş ve bir gün geçmiş. 38 lira elektrik bedeli, bana açma kapama cezası 18,5 lira ceza kesti."

Görevliye karda kışta elektriklerini kesmemesi için yalvarıp yakardığını anlatan Deniz, görevlinin kendisine "AYEDAŞ özelleştirildi artık böyle, kesmezsek bize ceza kesiyorlar. Bizim başka çaremiz yok. Buraya geldiğimi göstermem gerekiyor" dediğini aktardı: "'Valla böyle yapma seni burada döverler' dedim. 'Abla benim elimde olan bir şey değil, ben de asgari ücretle çalışıyorum. Bana verilen 650 lira' dedi. Komşularınkini de kapatmadı, aynı şekilde ceza kesti. 'Bunu ödemezseniz gelecek ay bu katlanarak devam eder' diye ihtarda bulundu tabi."

'AYLIĞA 10 GÜN VAR, BEN NASIL ÖDEYECEĞİM?'

Daha önce böyle bir şeyle karşılamadığını ifade eden Deniz, şöyle devam etti: "Şimdi artık bir gün geçiyor, bir bakıyorsun kapıya dayanmışlar ya kapatmaya ya da ceza kesmeye gelmişler. Ne yapacağız, zaten 38 lirayı ödeme imkanımız olsa ödeyeceğiz. Bir de buna ceza ekleniyor. Yeni yeni artık bu özelleştirmenin etkilerini görmeye başladık. Bize diyorlar ki 'artık günü gününe ödeyeceksiniz, yoksa bunları yaşarsınız.' Benim eşimin aylığını almasına 10 gün var, para yok ben nasıl ödeyeceğim. Ha yatırmazsan bu sefer sayaç okuma saatini tamamen söküyor, seni karda kışta karanlıkta bırakıyor. Çocuklar karanlıkta kaldı, okula nasıl gidecek düşünen yok."

BUNUN NERESİ DAHA İYİ HİZMET?

Fadime Deniz, özelleştirmelerin hizmete yansıyacağını söyleyen AKP hükümetine tepkili. Uygulamayı "Daha modern kazık" diye tanımlayan Deniz, "Neyi daha iyi hizmet bunun?" diye soruyor. Deniz, "özelleştirmelerin daha iyi hizmet olarak yansımasına" ilişkin de "Yansımış işte! Böyle yansıyor sözde bu vergiler. İyi ve kaliteli hizmet bunun içinmiş!" diyor.

AYDINLIK GELECEĞİ KARA KARA DÜŞÜNÜYORLAR

Fadime Deniz, bu kez karanlıkta kalmamış ancak bundan sonraki günlerin garantisi yok. Bunu düşünerek başlıyor hesap yapmaya: "Bu eve 400 lira kira, 138 doğalgaz, 38 elektrik, 40 su, 20 telefon... Bunlar, olmazsa olmaz dediğimiz şey zaten. Bunlar asgari ücreti buldu. Bir de bunun mutfak, çocuk bakımı ve ihtiyaçlar bölümü var. Avrupa ülkesindeki insanlar Türkiye'deki insanların bu ücretle nasıl geçindiklerini çözemediler zaten. Ben günlük hesaplıyorum günlük 15 lira harcasam toplam 450 lira yapıyor. Tabi günlük 15 liraya ne alabilirim diye hesaplıyorum. Bakın üç kişiyiz sabah kalktık iki ekmek, üç yumurta, biraz zeytin, biraz peynir topu topuna 6 lira gitti. Çocuk okula gidecek, bir meyve suyu bir poğaça ya da alabildiysem bir bisküvi, 1,5 lira oradan gitti. Etti 7-8 lira. Şimdi kalan 7 lira ile akşama ne pişirsem diye düşünüyorum. Düşünüyorum düşünüyorum aklıma patates geliyor. Bir kilo patates yanına da ekmek almam lazım, çocuğun yiyeceği yoğurt falan zaten buradan 15 lira tuttu. Peki bu çocuk süt içmeyecek mi, doğru dürüst bir şey yemeyecek mi? Hani daha bunun içine bulaşık, deterjan, şampuan, bilmem ne onları hesaplamıyorum."