ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM Aralık ayı 'kara tablosu'nu açıkladı

Kadına yönelik şiddetin Aralık ayı 'kara tablosunu' açıklayan ESP/SKM, 2010 yılında olduğu gibi 2011 yılında da kadına yönelik şiddete, katliamlara, taciz ve tecavüzlere karşı mücadele ederek, takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Etkin Haber Ajansı / 31 Aralık 2010 Cuma, 17:46

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi Sosyalist Kadın Meclisleri, kadına yönelik şiddetin 2010 Aralık ayı kara tablosunu açıkladı.

Aralık ayında da kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğine dikkat çeken SKM, sosyalist kadınlar olarak 2010 yılında olduğu gibi 2011 yılında kadına yönelik şiddete, katliamlara, taciz ve tecavüzlere karşı mücadele ederek, takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.

KADIN CİNAYETLERİ

SKM'nin açıkladığı rapora göre, Aralık ayında yaşanan kadın cinayetleri şöyle:

-İstanbul'un Fatih'deki Seyitömer Mahallesi'nde, bir otomobil içinde silahla vurularak öldürülmüş halde bir çift bulundu. Cinayeti, Sonay Vural'ın ağabeyinin işlediği belirlendi. Nedeni ise evliliğe karşı çıkması.

-Antalya'da Fabrikalar Mahallesinde bir apartmanın giriş katındaki dairede başından vurularak öldürülen 17 yaşındaki Bensu Güler'in cesedi bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan B.B. ve F.A. ise savcılık talimatı ile serbest bırakıldı.

-Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesinde bir motelde 27 yaşındaki Gülşen Altürk iple boğularak katledildi.

-Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nde 9 ay önce evden kaçarak amcasının oğluyla evlenen ve 6 aylık hamile olan Lütfiye Bakaçhan, yaşadığı evde öldürülmüş halde bulundu.

-İstanbul Maltepe'de Gülseren S. boşanma davasının olduğu gün boğazı kesilmiş bir halde bulundu. Cinayeti boşanmak üzere olduğu Özdemir S.'nin işlediği ortaya çıktı.

-İstanbul Kadıköy'de, kozmetik ürünleri üreten bir firmada çalışan Hale Kocakırbaş ve ilk eşinden olan kızı, birlikte yaşadığı Kazım Doğan tarafından, ekmek bıçağı ile katledildi.

-Ankara'nın Altındağ ilçesi Başpınar Mahallesi'nde Sevda B. (23) ailesini arayarak "Kocam beni dövdü" derken duyan eşi Sinan B. (29) tarafından silahla 20 el ateş edilerek katledildi.

-Ankara'da akrabasının düğününde dayısının oğluyla dans eden eşi Ayşe Paşalı (42)'yı önce döven ardından da tecavüz eden İstikbal Yetkin, hâkime 'Seviyorum, pişmanım' deyince serbest kalmıştı. 1.5 yıl sonra eşini 10 yerinden bıçaklayarak katletti.

-Antep'te 39 yaşındaki Müzeyyen Ulaşlı, erkek arkadaşından ayrılmasını istediği için tartıştığı üniversite öğrencisi kızı 19 yaşındaki Tuğçe Ulaşlı'yı tabancayla sırtından vurarak öldürdü.

KADIN İNTİHARLARI

-Balıkesir Üniversitesi öğrencisi 18 yaşındaki Ç.E., kaldığı yurdun 3. katından atlayarak intihar etti ve yaşamını yitirdi.

-Adana'da lise öğrencisi 15 yaşındaki İrem Ayata, ailesi ile tartıştıktan sonra kendini pencereden atarak intihar etti ve yaşamının yitirdi.

-Kayseri'de 10. sınıf öğrencisi Meliha Asılsöz yaş günü kutlamasının ardından annesi ile tartıştı. Evlerinin 3. katından atlayarak intihar etti ve yaşamını yitirdi.

-Trabzon'un Araklı İlçesi'nde, lise son sınıf öğrencisi bir kız, babasının tabancasıyla kendisini vurarak intihara kalkıştı.

-Erzurum'un Oltu İlçesi'ndeki Aile Hekimliği'nde hemşire olarak görev yapan 31 yaşındaki Havva Dündar, dere kenarında polis eşine ait beylik tabancayla başından vurulmuş olarak bulundu. Olayın cinayet mi, intihar mı olduğu araştırılıyor.

-Iğdır'da genç bir kadın, hayvanlara yem vermek için girdiği samanlıkta asılı olarak bulundu.

TECAVÜZ OLAYLARI VE GİRİŞİMLERİ

-Kocaeli'nin Körfez mahallesine iş başvurusuna giden Z.S. emlakçılık yapan daha önce cinsel saldırılardan dolayı 12 kez gözaltına alındığı öğrenilen Gencay K. tarafından tecavüze uğradı.

-Samsun'da evden kaçtıkları ileri sürülen S.Y. (13) ile D.K. (11) adlı kız çocukları, Kefeli parkında bulundular. Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen S.Y. ve D.K ifadelerinde, S.Ş. (28) ve Ü.T. (19) adlı kişilerin kendilerini bir araca bindirip Yılandere mevkiine götürerek tecavüz ettiklerini söylediler. Zanlılar gözaltına alınarak tutuklandı.

-Siirt Merkeze bağlı Gökçebağ beldesinde 17 yaşındaki Z.D., bir çocuk babası olan M.K. tarafından zorla arabaya bindirilerek tecavüze uğradı. Olayı saklayama çalışan Z.D., M.K.'nın peşini bırakmaması üzerine şikayetçi oldu. M.K. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Soruşturma devam ediyor.

-Antep'in Dervişpaşa Mahallesi'nde bir süper markette çalışan H.Ç., ayrılmak istediği nişanlısı O.C.'nin kardeşi A.K.C. ve arkadaşı M.E.K.'nin tecavüzüne maruz kaldı.

-İstanbul Kemerburgaz Ağaçlı Rehabilitasyon Merkezin'den kaçan 15 yaşındaki M.T. ve G.Ç. Kemerburgaz'daki tanıştıkları İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Uzman Çavuş A.K. ile birlikte gittikleri evde 10 gün boyunca askerlerin tecavüzüne maruz kaldı. Mağdurların ifadeleri doğrultusunda soruşturma başlatan jandarma, astsubay N.T., Uzman Çavuşlar A.K., F.A. ve Z.G ile arkadaşları M.A'yı gözaltına aldı. M.A. ve Z.G. serbest bırakılırken, A.K. ile F.A. "cinsel istismar", astsubay N.T. ise "alıkoymak" suçundan tutuklandı.

-Samsun'da 20 yaşındaki F.B. para karşılığı cinsel ilişkiye girmek için anlaştığı kişiyle gittiği köyde 3 kişinin tecavüzüne maruz kaldı.

-Diyarbakır'da Kars Kafkas Üniversitesi'ne bağlı Kağızman Meslek Yüksekokulu'nda bir genç kadına maskeli 3 kişi tecavüz girişiminde bulundu.

-Eskişehir'de 39 yaşındaki H.S., markete gittiği sırada, ağzını kaparak boş arsaya götüren Tamer K. tarafından tecavüz edilmek istendi. O sırada polisi görünce kaçmak isteyen Tamer K. yakalanarak tutuklandı.

-Edirne'nin Havsa İlçesi'ne bağlı Hasköy'de ilköğretim öğrencisi 13 yaşındaki kıza, okul bahçesinde 3 öğrenci tarafından tecavüz girişiminde bulunuldu. Olayla ilgili gözaltına alınan aynı okulun öğrencilerinden 10 yaşındaki Ü.K. ve 11 yaşındaki E.G. yaşları küçük olduğu için serbest bırakılırken, lise öğrencisi 15 yaşındaki İ.B. tutuklandı.

-Samsun İlkadım ilçesi'nde, canlı ev hayvanları satan mağazada çalışan F.T., arkadaşlık teklifini kabul etmeyen N.C.'ye tecavüz girişimde bulundu.

-Bursa'nın Osmangazi İlçesi Kırcılar Ticaret Anadolu Meslek Lisesi'ne müdür olarak atanan A.S.'nin tabanca taşıdığı, kadın velileri ve öğrencileri taciz ettiği söylendi.

-İzmir'in Bayraklı İlçesi Özkanlar semtinde Ege Üniversite öğrencisi B.K. arkadaşlarıyla ders çalıştıktan sonra evine gitmek üzere yola çıktı. Bu sırada takip edildiğinden habersiz apartmana giren B.K. arkasından hızla içeriye girdiğinde kendisini asansöre sokan E.K.'nın elle tacizine maruz kaldı.