ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Akilleaks: Wikileaks Tommiks değil

Türkiye'de cumhurbaşkanı Wikileaks'in oyununa gelmeme çağrısı yapıyor. Bir bakan Wikileaks'i parça tesirli fitneye benzetirken, diğeri Wikileaks'ten ziyade Tommiks okuma çağrısı yapıyor. Peki dünyada? Wikileaks ile ilgili 'akil adamlar' ne diyor? Onlar Tommiks mi okuyor? Elçi Rusya'yı ABD'ye şikayet etmiş

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2010 Cumartesi, 11:38

ŞENOL GÜRKAN- Wikileaks depremi sürüyor. Türkiye malum... Peki 'akil adamlar' ne diyor? Son 50 yılın sanat ve siyaset dünyasına damgasını vuranların, Wikileaks'in yayımladığı ABD diplomasi belgeleri ile ilgili 'leak'leri, 'sızıntı'ları ne?

CHOMSKY: LİDERLER NASIL ÇALIŞIR BİLGİSİ

1971'de Vietnam Savışı ile ilgili çok gizli Pentagon belgelerinin yayınlanmasını yardımcı olan dünyaca ünlü dil bilimci Naom Chomsky'ye göre, “şu ana kadar yayınlanmış belgelerin asıl öneminin Batı’daki liderliğin nasıl çalıştığı hakkında halkı belgiler vermesi.”

Belgelerin daha önce söylediklerini güçlendirdiğini kaydeden Chomsky'nin ilgisini en çok çeken yazışmalardan biri, İsrail’deki ABD büyükelçiliğinden Hillary Clinton’a gönderilen ve 2008 yılında Gazze’ye yapılan saldırıyı ve bundan önceki süreci tarif eden belge.

Bu yazışmada El Fetih'in ve Filistin Özerk Yönetimi Mahmud Abbas'ın Gazze katliamı öncesi İsrail tarafından bilgilendirildiği belgeli.

BRZEZİNSKİ: ŞAŞIRTICI BİR ŞEKİLDE UCUNUN BİR YERLERE DOKUNUYOR

Dünyanın en önemli stratejistlerinden biri sayılan Amerikalı siyaset bilimci ve devlet adamı Zbigniew Brezezinski Wikileaks'e içeriden bakanlardan.

“Bazı şeyler unutulacak ama bazı şeyler de kalacak. Bence en önemli olan mesele bugün manşetlerde olanlar değil. Berlusconi ya da Putin için yapılan tanımlamalar zaten kendi halkları tarafından da yapılıyor. Gerçek mesele Wikileaks’i bu konuda kimin beslediği” diyor Brzezinski.

Jimmy Carter'ın ulusal güvenlik danışmanı, önemsiz gibi gözükseler de belgelerin bazılarının şaşırtıcı bir şekilde ucunun bir yerlere dokunduğunu kaydetti, Arap liderlerin İran ve Çin'in Kuzey Kore ile ilgili görüşlerine dikkat çekti.

Hangi belgelerin sızdırılacağının önceden hesaplanmış olabileceğini söyleyen Brezinski, “Berlusconi, Sarkozy veya Putin hakkındaki dedikoduları bir kenara bırakın, Türkler olan mesele Türk-Amerikan ilişkilerini bozmada potansiyel etkisi açıkça hesaplanmış gibi görünüyor” dedi.

Avrasya uzmanı Berzinski, belgelerde şu ana kadar ABD'nin diğer ülkelerle ilişkilerini gerçekten etkileyecek bir şey görmediğini sözlerine ekledi, yine de gizli belgelerin ele geçirmiş olmasını Amerikan yönetimi için bir skandal olarak niteledi.

CARTER: DİPLOMATİK OLARAK ACITTI

12 Eylül askeri darbesinin mimarlarından ABD Devlet Başkanı Jimmy Carter, ulusal güvenlik danışmanında farklı olarak belgelerin kimseye faydası olmadığını savundu, fakat “diplomatik olarak acıttı” dedi.

ABD'ye yardımcı olanların belgeler nedeniyle zarar göreceğini ifade eden Carter, “Sonuçta bir şey açıklandığında -Ben başkanken, şimdi Başkan Obama'da da aynısı olduğuna eminim- tüm rastgele görüşlerin ve ilk tartışmaların elimine edildiğinden emin olacak şekilde dikkatle gözden geçirilmiş olur ve sen sadece son kararı açıklarsın” dedi.

CHAVEZ: İMPARATORLUK ÇIPLAK KALDI

Amerikanın hedefindeki bir diğer lider Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Birleşik Devletleri 'çıplak' bırakan Wikileaks'ten sonra istifa etmesi gerektiğini söyledi.

“Bu utançtan kurtulmalılar... İmparatorlukları çıplak kaldı” diye belirten Chavez, Washington'un Latin Amerika'da Venezuela'yı izole etmeye çalıştığını gösteren kanıtlar ilgili ise şöyle konuştu: “Bu Birleşik Devletlerin bu devrimci askeri izole etme çabalarını gözler önüne sermiştir. Fakat bunu başaramayacaklardır.”

Özellikle NATO üyesi ülkeler tarafından hedef tahtasına yerleştirilen WikiLeaks'i ve kurucusu Julian Assange'yi kutlayan Chavez. “Belgeler Birleşik Devletler'in müttefiklerine bile saygısız olduğunu göstermiştir” diyerek, ABD'yi “başarısız, yasadışı devlet” olarak tanımladı.

CASTRO: KOCAMAN BİR SKANDAL

Wikileaks tarafından yayımlanan diplomatik belgeler Küba'nın devrimci lideri Fidel Castro'ya göre de “kocaman bir skandal”. Castro, çarşamba günü şöyle yazdı:

“Birleşik Devletler'in Wikileaks tarafından yayımlanan belgelerin sonucunda -sitenin hangi saiklerle hareket ettiğinden bağımsız olarak- kocaman bir skandala karıştığına artık kimsenin şüphesi yok.”

MOORE: ANA AKIM MEDYANIN SORMAYACAĞI BEŞ SORU

Wikileaks depreminde ana akım medyanın sormaktan kaçacağı beş soruyu ise Bush karşıtlığı ile ünlü Amerikalı yönetmen Michael Moore yazdı. Belgeleri “acayip keşif” olarak adlandıran Moore'un beş sorusu şöyle:

-Hillary Clinton Ban Ki-moon klonlarından gizli bir ordu mu kurmaya çalışıyor?

-Sudi Arabistan Kralı ve Glenn Beck Saddam Hüseyin ile aynı konuşma yazarını mı paylaşıyor?

-İranlılar neden inanılmaz bir şekilde bu kadar paranoid?

-İranlılar Amerikalılardan tamamen başka bir canlı türü mü?

-ABD hükümeti ne zaman BÜYÜK HARF OLMAYAN klavyeler almaya karar verdi?

ECO: WİKİLEAKS BİR 'OLAY'

Son söz ünlü yazar Umberto Eco'da.

Eco, her kültürlü bireyin, İkinci Dünya Savaşı sonundan bu yana diplomatik temsilciliklerin aslında “casusluk merkezi” olarak kullanıldığını bildiğini, ancak “bunu açıkça dile getirmek ikiyüzlülük ödevini ihlal edeceği için” bundan kaçındığını belirtti.

Wikileaks'ten “olay” olarak söz eden ve iktidarların her vatandaşı kontrol ettiği, ama her vatandaşın da – en azından “hacker”lar- iktidarların sırlarını öğrenebildiği bir devirde yaşandığını söyleyen Eco'nun temel değerlendirmesi ise şu:

“Bu olay her şeyden önce, devlet, vatandaş ve medya arasındaki ilişkilerde iki yüzlülüğü göstermesi bakımından bariz bir skandal. Skandal olmanın dışında, uluslararası düzeyde derin değişiklikler yaşanacağının da göstergesi."