ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dere yatağında ders başı

İlköğretim ve ortaöğretimde yaklaşık 16 milyon öğrenci bugün ders başı yapıyor. Binlerce okul, öğrencilerle doldu. Bunlardan biri, selde onlarca kişinin öldüğü İkitelli Ayamama Deresi yatağına sıfır durumda bulunan Fatih Koleji. Müdür, "Gerekli izinleri aldık, sorun yok" diyor, ama!...

Etkin Haber Ajansı / 21 Eylül 2010 Salı, 18:37

ŞENOL SAĞILTICI- Onlarca kişinin hayatını kaybettiği selden hiç ders çıkartılmadı. Dün 50 metre mesafeye kadar inşaat izni verilmeyen Ayamama'da, bugün dereye neredeyse sıfır noktada olan inşaat halindeki bir okul 2 bin 98 öğrencisi ile ders başı yaptı.

DERE YATAĞINDA İNŞAAT SÜRÜRKEN DERS BAŞI

İlköğretim ve ortaöğretimde yaklaşık 16 milyon öğrenci bugün ders başı yapıyor. Onlarca okul, öğrencilerle doldu. Bunlardan biri, selde onlarca kişinin öldüğü İkitelli Ayamama Deresi yatağına sıfır durumda bulunan Fatih Koleji. Selde birinci katına kadar su dolan kolejin merkez kampüsünde, inşaat bitmeden öğrenciler bugün ders başı yaptı.

2010-2011 öğretim-öğretime yılına inşaat şantiyesi olarak giren kolejde, 2 bin 98 öğrenci eğitim görüyor. 65 bin metrekarelik alana sahip okulda anaokulu, ilköğretim ve lise binalarıyla birlikte yurt binası, 8 laboratuvar, 91 derslik, kütüphane, kafeterya, yemekhane, 2 kapalı spor salonu bulunuyor.

MÜDÜR: GEREKLİ İZİNLERİ ALDIK

Fatih Koleji Müdürü Uğur Öztaş, ETHA'ya yaptığı açıklamada, "Şuan herhangi bir sorunumuz yok. Gerekli izinleri aldık. Resmi açılışımız olmayacak, fakat şuan öğrencilerimizin gelmesini bekliyoruz" dedi.

Kolej müdürü, okulun dere yatağında bulunduğu itirazımıza ise "Dere ıslah çalışmaları yapıldı, onunla ilgili bir sorun yok zaten. Orası burayı ilgilendirmiyor" yanıtını verdi, ardından sinirli bir şekilde güvenlikçilere okul bölgesinden uzaklaştırılmamızı emretti.

SEL YATAĞI ADIM ADIM İMARA AÇILDI

Fatih Koleji'nin yapıldığı arazi bundan üç yıl öncesine kadar otomobil hurdalığı olarak kullanılıyordu. Kaçak yapılaşma yüzünden belediyeyle mahkemelik olan iş yeri sahipleri açılan davalar sonucu buradan çıkarak Kayabaşı Köyü'ne taşındı.

Büyükşehir Belediye Meclisi 09 Mart 2007 tarihinde alanı 'kamuya hizmet edecek donatı alanı' olarak düzenlenmesine karar verdi. Bir yıl sonra imar değişikliğine giderek, okul yapılmasının önündeki engel kaldırıldı.

BAŞBAKAN: DERELERİN İNTİKAMI AĞIR OLUR

Oysa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, selden sonra şöyle demişti: "Dere yataklarında imara izin vermeyeceğiz. Biz buralara binalar yaparsak, dere yatağında bu yapıları yaygınlaştırırsak derenin intikamı ağır olur. Şu anda olan budur."

Başbakan böyle demiş, ancak Ayamama Deresi'nin kendisinin belediye başkanlığı döneminde imara açıldığı ortaya çıkmıştı.

haber görüntüleri