ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Üsküdar'da bir garip kabahat

Polis: Ramazan'da içki yasak

Polis, Üsküdar'da sahil ve parklarda içki içenlere müdahale ediyor, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nu gerekçe göstererek "Ramazan'da içki yasak" diyor. Belediyenin böyle bir kararı yok. Kabahatler Kanunu'nda böyle bir suç yok. Peki polis bu yetkiyi nereden alıyor? Polisler yanıtlıyor. İşte o dikkat çekici yanıtlar ve kayıtları...

Etkin Haber Ajansı / 04 Eylül 2010 Cumartesi, 13:48

ŞENOL GÜRKAN- İstanbul'un Üsküdar İlçesi'nde Ramazan'da alkol kullanmak yasak. Polis, akşam saatlerinde sahil ve parklarda içki içenlere müdahale ediyor, herkesi üst araması ve GBT taramasında geçirip 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nu gerekçe göstererek "Ramazan'da içki yasak" diyor.

İÇKİ KABAHATLER'DEN BİRİ DEĞİL

Oysa açık alanda alkol almak herhangi bir şekilde suç teşkil etmiyor. Kabahatler Kanunu'nda 'alkol' ile ilgili sadece bir madde var. 35. madde şöyle: "Sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur."

Uygulamayı Üsküdar Belediyesi'ne sorduk. Kendileri, belediyenin böyle bir kararı olmadığını ifade etti. İki yıl önce böyle bir kararları olduğunu, ancak iptal edildiğini belirten Belediye Başkanı sekreteri, "Şu anda belediyemizin herhangi bir ceza yaptırımı yok" dedi.

POLİS: BU MÜBAREK GÜNDE!..

Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü santralinde görevli polis ise, bu uygulamayı doğruladı. Adını vermek istemeyen polis memuru şöyle konuştu: "İtiraz etmesin mi arkadaş hiç, böyle yapmayın demesin mi kardeş yani."

"Polisin böyle bir yasal hakkı var mı?" sorumuza santralde görevli polis memuru şu yanıtı verdi: "Sen benim yanımda böyle bir harekette bulunsan, ayıp değil mi, bu mübarek günde neden içiyorsunuz demez misin sen?"

"Ama polis başka bir şey, vatandaş başka bir şey" itirazımıza ve "Yasada böyle bir yetki yok. Polis yasalar çerçevesinde hareket etmiyor mu? Polis bu yetkiyi nereden alıyor?" sorularımız üzerine polis sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ama polis de onu uyarmak istiyor yani. Yapmayın, etmeyin diyerek... Mübarek günde içki içildiği zaman bağırıp çağıranlar var mesela. Abi, polis bu yetkiyi nereden alacak? Yukarıdan bildiriyorlar, böyle böyle diye."

Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü santrali, itirazlarımız sürünce bizi Ekipler Müdürlüğü'ne yönlendirdi.

'AÇIKTA İÇERLERSE TABİ YAZARLAR'

Amirlik, önce böyle bir şey olmadığını iddia etti, ama sonra "Bizde açık alanda içki içenlere Kabahatler Kanunu uygulanır" dedi ve ekledi: "Açıkta içerlerse tabi yazarlar, siz içseniz size de yazarlar."

Ekipler amirliği yetkilisi, "Nasıl yani?" sorumuza "Bayaa" şeklinde yanıt verdi. Kabahatler Kanunu'nu hatırlattığımızda ve ilgili maddenin sadece sarhoş olup çevriyi rahatsız edenler için söz konusu olduğunu ifade ettiğimizde ise amir "Alkol kullananlar böyle yaptığı için" diye genellemeye gitti.

Ekipler amirliği, itirazlarımız üzerine, bu kez de kendi halinde içenlere böyle bir uygulama yapılamayacağını söyledi, kendisinin yetkili olmadığını belirtip muhatabın İlçe Emniyet Müdürlüğü olduğunu ifade etti.

Ekipler Amirliği'nde görevli polis, "Beyefendi sizin görüşeceğiniz kurum, makam burası değil. Emniyet Müdürülüğü ile görüşürseniz daha iyi olur. Burası Ekipler Amirliği" dedi. Oysa İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu uygulama için kendilerine işaret etmişti.

haber görüntüleri