ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'O komutanın ölüm getireceği belliydi'

MP-5 ile kendisini kafasının arkasından vurarak intihar ettiği iddia edilen er Caner Bahar ile ilgili yeni bilgiler açığa çıktı. Caner'in yakın arkadaşı Selim Özdemir, bir numaralı şüpheli Karakol Komutanı Mehmet Tesbihli'nin, tüm askerlere kötü davrandığını belitti. ETHA'ye konuşan Özdemir, üstlerin bundan haberdar olduğunu, ancak önlem alınmadığını söyledi, "O komutanın ölüm getireceği belliydi" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 31 Ağustos 2010 Salı, 10:48

İSMİNAZ ERGÜN- 4 Şubat 2009 tarihinde silahlıkta MP-5 marka tabanca ile kendisini kafasının arkasından vurarak intihar ettiği iddia edilen Er Caner Bahar'ın arkadaşı Selim Özdemir, karakolda yaşananları anlattı. Özdemir, karakol komutanı Mehmet Tesbihli'nin askerlere düşman gibi davrandığını, herkese eziyet ettiğini belirterek, karakolda yaşanacak felaketin önceden belli olduğunu kaydetti.

DÜŞMAN GİBİ DAVRANIYORDU

Caner Bahar'ın yakın arkadaşı olan Selim Özdemir, olay gününü şöyle anlattı: "Ben yatakhanedeydim, silah sesi duyduktan 40 saniye sonra yanında oldum. Gittiğimde yerde yatıyordu. Oradakilerle hemen kollarımıza aldık. Ambulans çağırdık ama gelmedi. Sonra askeri araçla hastaneye kaldırdık. Caner vurulduktan bir iki saat sonra yaşamını yitirdi. Ambulans gelseydi, hastaneye erken götürülseydi belki şu an yaşıyor olurdu."

Selim Özdemir'e göre, ifadesinde Caner Bahar'ı askeri araçla hastaneye götürdüğünü söyleyen karakol komutanı Tesbihli, hastaneye sonradan gelmiş.

Bozkurt Karakol Komutanı Mehmet Tesbihli'nin şoförü ve postası olan Özdemir, Tesbihli'nin o akşamki şüpheli bir durumuna dikkat çekti: "Olayın olduğu akşam komutan Mehmet Tesbihli lojmandaydı. Biz silah sesini duyup aşağı indiğimizde komutanın merdivenlerden aşağı indiğini gördük. Oysa lojmanlardan gelirken aşağıdan yukarı çıkması gerekirdi. Geldikten sonra zaten olayı gördü. Ambulansı arayın dedi, aradık. Kendisi de eşofmanlarını çıkarmak için lojmana gitti ama çok uzun süre gelmedi."

Özdemir, Mehmet Tesbihli'nin "er Bahar ile yakından ilgilendiği, hiçbir sorununun olmadığı" şeklindeki ifadesine karşılık ise şunları söyledi: "Komutan son zamanlarda Caner'in çok üstüne gidiyordu, aşağılıyordu. Caner raporlu olduğu için atışlara götürülmüyordu. En son, 'komutanım ben de geleyim, bana da atış yaptırır mısınız?' dedi. Komutan da 'seni hangi kız alır, sen erkek olsan arkadaşların gibi silah kullanırdın' şeklinde hakaretlerde bulundu. Daha neler neler söyledi."

'ZİNDAN DİBİ DAHA İYİDİR'

Özdemir, komutanın tüm askerlere hakaret ettiğini, kötü davrandığını belirterek, askerlik dönemini "Zindan dibine atılsaydım daha iyiydi" şeklinde tanımladı. Özdemir, Jandarma Genel Komutanlığı'na durumu anlattıklarını ancak görmezden gelindiğini ifade etti.

Özdemir, sadece Caner Bahar ile ilgili bir sorun olmadığını söyledi, "Caner ölmeden önce üç askerin oradan gitmesini sağladık, çünkü onlar da orada kalsaydı kendilerine bir şey yapacaklardı" dedi. Selim Özdemir, Tesbihli'nin askerlerle ilgili soruşturma açmadığını, ceza vermediğini belirterek, "Ben ceza almak istiyordum çünkü ceza alırsam o karakoldan gönderilecektim" diye konuştu.

'NÖBET ÇİZELGESİ DEĞİŞTİRİLDİ'

Caner Bahar'ın ölümünde çok fazla şüphe olduğunu söyleyen Selim Özdemir, şöyle devam etti: "Karakolda nöbet çizelgelerini ben hazırlıyordum. Caner'in soruşturma dosyasında, o günkü nöbet çizelgelerinde benim adım silahlık nöbetinde yazılı olarak görünüyor. Oysa ki öyle bir şey yok. Asıl nöbet çizelgesinin olduğu sayfa birileri tarafından yırtılmış ve yeniden yazılmış. Benim 10 günüm kalmış, niye kalkıp kendimi nöbet listesine yazayım. Zaten 75 gün kalan asker nöbetten düşer. Bizim karakolda böyle değildi tabi, komutan 8 saat yerine 12 saat nöbet tuttururdu. Son 10 günüm orada çok eziyetli geçti."

Karakolda bulunan tüm rütbeliler, Bahar'ın ölümünün ardından savcılıkta verdikleri ifadede karakolda bulunan silahlık kapısının sürekli kilitli olduğunu iddia ederken, Selim Özdemir, silahlığın kapısının açık olduğunu belirtti. Özdemir, "Ben de MP-5 silah kullanıyordum. Silahım her zaman arabadaydı. Verilen ifadeler doğu değil. Dosyadaki birçok şey yalan ve çelişkili" dedi.

Özdemir, dava açıldığı durumda mahkemeye katılacağını ve karakolda yaşananların tümünü anlatacağını belirtti. Özdemir, Bilecik'te görev yapan Mehmet Tesbihli'nin görevden alınmasını gerektiğini söyledi.