ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sansüre karşı eylemler başlıyor

İnternet sansürüne karşı ortak platform kuruluyor. Platform ilk toplantısını 19 Haziran'da yapacak, internet sansürene karşı eylem kararları alacak.

Etkin Haber Ajansı / 15 Haziran 2010 Salı, 13:01

İSTANBUL- İnternet alanında ve internet sansürüne karşı çalışmalar yürüten İNETD, NETDAŞ, Sansüresansür, Korsan Partisi Oluşumu, Alternatif Bilişim, Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi, Sansüre Yeter! Kampanyası'nın da aralarında bulunduğu grup ve kurumlar, sansüre karşı güçlerini birleştiriyor. Kurumlar, bu amaçla bir platform kurdu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılı Haziran ayından bu yana internette erişim engellemelerinin hız kazanarak sansür baskısının yoğunlaştırıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Youtube engellemesi ile ilgili mahkeme kararını yetkisiz bir biçimde yorumlayarak giriştiği IP bloklamasının, bir çok Google hizmetini erişilmez kılarak tüm internet kullanıcılarını mağdur ettiği belirtildi.

"Ülkemizde kaygı verici bir biçimde yoğunlaşan internet sansürü katlanılmaz boyutlara ulaştı" denilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"TİB'e karşı açılan davaların yanı sıra, biz, internette sansüre karşı mücadele eden farklı gruplar, güçlerimizi birleştirmeye ve bir ortak platform oluşturmaya karar verdik. Bu amaçla, 19 Haziran 2010 tarihinde Kadir Has Üniversitesi'nde ilk Ortak Platform toplantımızı gerçekleştiriyoruz."

EYLEM PLANI OLUŞTURULACAK

Toplantıda, 5651 sayılı sansür yasası başta olmak üzere, temel insan hakları olan düşünce ve ifade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü ve özel hayatın korunması hakkını ihlal eden, hukuk devleti ilke ve kurallarına aykırı bir biçimde gerçekleştirilen sansür baskısına karşı bir eylem planı oluşturulacak.

"Gelin, İnternet Sansürü'ne karşı birlikte mücadele edelim" diyen sansür karşıtları, internet sansürüne karşı çıkan tüm kişi, kurum ve kuruluşları 19 Haziran Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'ne bekliyor.