ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ESP'li erkekler: Tecavüz eden devlettir

ESP'li erkekler, Ankara'da yaptığı basın açıklamasında, "Siirt'te çocuklara tecavüz edenler, devletin askeridir, polisidir, yargıcıdır" dedi, kendilerine yüklenen toplumsal cinsiyet rollerini oynamak istemediklerini dile getirdi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Haziran 2010 Perşembe, 10:06

ANKARA- ESP'li erkekler, Siirt'te bugün başlayan tecavüz davasına ilişkin Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

"Tecavüz etmek erkeklikse biz erkek değiliz" pankartı açan ESP'li erkekler, "Kahrolsun erkek egemenliği", "Tecavüzcü devlet hesap verecek" ve "Erkek devlet hesap verecek" şeklinde sloganlar attı.

ESP'li erkekler adına açıklama yapan Onur Güler, erkeklere yüklenen ve zaman zaman gereklerini yerine getirdikleri toplumsal cinsiyet rollerini oynamak istemediklerini söyledi.

Kadın olmanın çok zor olduğunu ifade eden Güler, yine böyle bir ülkede ve böyle bir dünyada erkek olmanın da zor olduğunu söyledi, yeterince erkek kabul edilebilmek için şiddeti, militarizmi, namus adına öldürmeyi, tecavüz etmeyi ve sindirmek gibi 'kahramanlığı' içine sindirmeye mecbur olan erkekler görmenin çok kolay olduğunu dile getirdi. ESP'li Güler, "Biz, erkek olmanın bu dayanılmaz hoyratlığına artık tahammül edemiyoruz. Bize dayatıldığı gibi erkek olmayı reddediyoruz" dedi.

Siirt'te yaşananları "tecavüz katliamı" olarak nitelendiren Onur Güler, "Biz biliyoruz ki, Siirt'te çocuklara tecavüz edenler devletin askeridir, polisidir, yargıcıdır" ifadesini kullandı.

Onur Güler, Siirt Valisi Necati Şentürk'ün "taş atacaklarına fuhuş yapsınlar" sözlerini hatırlattı, Valinin, yargılanması gerekirken Yozgat'a atandığını söyledi.

SAVAŞ POLİTİKASI

Güler, dün Mardin'de N.Ç'ye yönelik tecavüz davasından sonuç çıkmadığını hatırlatarak, çocuğa yönelik cinsel istismarın bir savaş politikası olduğunu kaydetti.

Güler, şöyle konuştu: "Erkek egemen zihniyette, kadın erkeğe aittir, erkeğin mülküdür. Tecavüz eden devlettir. Erkekliktir. Bizler bu erkekliğin bir parçası olarak kalırsak, sessiz kalırsak suça ortak olmuş olacağımızı biliyoruz. Biz de korunaklı erkeklik olgusundan sıyrılıyoruz. Erkeklerin insanlaşması için tüm işkence, tecavüz ve cinayet suç ortaklığı içinde özür dileyerek, ele güne karşı ilan ediyoruz ki, biz erkek değiliz."

Onur Güler, Siirt Valisi ve tecavüzcülerin yargılanmasını istedi.