ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Via Campesina: Umudu küreselleştir

Uluslararası Çiftçi-Köylü Hareketi Via Campesina Uluslararası Koordinasyon Komitesi Üyesi Paul Nicholson, Via Campesina, dünya çiftçilerinin sorunları, örgütlenme ve neoliberal tarım politikalarını ETHA'ya anlattı. Dünya çiftçilerinin sorunlarının her yerde benzer olduğunu belirten Nicholson, "Direnişi küreselleştir. Umudu küreselleştir" diyor.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mayıs 2010 Perşembe, 12:49

ZEYNEL GÜL- Yarın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. Ancak bu günü dünya üzerindeki çiftçilerin pek de mutlu karşıladığı söylenemez. Diğer yandan çiftçilerin ürettiği gıdaların tüketicilerinin durumu da içler acısı.

2009 sonunda yapılan Birleşmiş Milletler Gıda Zirvesinde dünya üzerinde 1 milyar 20 milyon insanın aç olduğu açıklandı. BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon zirvede yaptığı konuşmada, günde 17 bin çocuğun açlıktan öldüğünü duyurdu ve ekledi: "Her 5 saniyede bir çocuk, yılda ise 6 milyon çocuk açlık yüzünden can veriyor."

Peki gezegenimiz, üzerinde yaşayan türlere yetecek gıdayı üretecek kapasiteye sahip değil mi?

Uluslararası Çiftçi-Köylü Hareketi Via Campesina Uluslararası Koordinasyon Komitesi Üyesi Paul Nicholson, ETHA'ya verdiği demeçte "Neoliberal sistemde dünya çiftçilerinin durumu ne? Süt üreticilerini Avrupa sokaklarına taşıyan ne? Dünyanın gıdasını kim denetliyor?" sorularını yanıtladı.

ÇİFTÇİLERİN, KÖYLÜLERİN, TOPRAKSIZLARIN ÖRGÜTÜ

Via Campesina'yı Avrupa'daki Dünya Ticaret Örgütü karşıtı eylemlerden, Kopenhag'da küresel ısınmaya karşı halkların söz hakkını dillendirmelerinden, Paris'in, Berlin'in sokaklarını inekleriyle, traktörleriyle işgal ettikleri eylemlerinden tanıdık.

Kendisi de bir süt üreticisi ve Bask Çiftçi Sendikaları Üyesi (EHNE) olan Paul Nicholson, Via Campesina'yı şöyle tanıtıyor:

"Via Campesina küçük ölçekli üreticilerin haklarını savunan uluslararası bir çiftçi-köylü hareketi. Avrupa, ABD, Latin Amerika, Asya ve Afrika gibi dünyanın farklı bölgelerinde 300 milyona yakın üyesi var. Neoliberal politikalara karşı gıda egemenliğini; gıdanın bağımsız ve halk tarafından denetimini savunan, dünyanın faklı yerlerinden çitçilerin, köylülerin, yerlilerin, topraksızların mücadeleleri birleştiren bir örgütüz."

HALKLARIN GIDA EGEMENLİĞİ

Nicholson, "Dünyada 1 milyar insanı aç bırakan gıda politikalarına alternatifiniz ne?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Gıda fiyatları da gıda politikaları ve tarım politikaları 'halkların gıda egemenliği' prensibine göre düzenlenmelidir. Hükümetler de insanların gıda hakkını ve gıdayı üretme hakkını garanti almak zorundalar. Gıda ve Gıdayı üretme hakkı kaçınılmaz bir haktır."

Türkiye'nin Avrupa tarımında önemli bir yerde durduğuna dikkat çeken Nicholson, Türkiyeli örgütlerle birlikte çalışmaya çabaladıklarını söyledi.

Nicholson, farklı ülkelerin çiftçileri arasında sorun olmadığını ifade etti, "Mücadeleyi küreselleştir! Umudu küreselleştir" dedi.

Nicholson ile söyleşinin tam haline ETHA Röportaj bölümünden ulaşılabilir.