ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Geriye "Görülmüştür" mührü kaldı

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine örnek olacak, bu anlamda tarihe geçecek bir mektup daha. Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevin'nden, Deniz Doğruer'in gönderdiği faksın her kelimesi karalanmış. Hatta kendisinin çizdiğini belirttiği yerlerin üstü bile… Faks işte bu halde “Görülmüştür” mührü vurularak gönderildi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Mayıs 2010 Salı, 09:48

MURAT SELENOĞLU- Tutuklu ve hükümlülerin dışarı ile iletişimini engellemeye yönelik hak ihlalleri artıyor. İnsan hakları örgütleri hazırladıkları raporlarla uyarılarda bulunuyor. Cezaevi yönetimleri ise her geçen gün ‘pes doğrusu’ dedirtecek yeni bir uygulamaya imza atıyor.

'BEN ÇİZDİM' DAHİ SAKINCALI

Edirne F Tipi Cezaevi'nde Hasan Ozan'ın eşine gönderdiği her yeri karalanmasıyla duyulan iletişim hakkının engellenmesi ile ilgili uygulamaların benzer bir vakası Erzurum E Tipi Cezaevi'nde yaşandı. Tutuklu Özgür Gençlik Dergisi çalışanı Deniz Doğruer’in, 29 Nisan’da İstanbul'daki arkadaşlarına gönderdiği faksın akıbeti de aynı oldu. Ancak faks, Mektup Okuma Komisyonu'ndan geçemedi.

Doğruer'in faksının “merhaba”, “hoşçakal” bölümleri dahil her tarafı karalandı. Faksın tümü sansürlendi. Hatta Doğruer tarafından “Bazı yerler karalı, üstünü ben çizdim” dediği bölümlerin dahi üstü karalandı. Faks alıcısına bu halde gönderildi. Faksta okunabilin tek bölüm bu not ve cezaevinin "Görülmüştür" mührü. Gerekçe ise tanıdık: “Sakıncalı”

EDİRNE'DE DE YAŞANMIŞTI

Edirne F Tipi Cezaevi'nden bu halde çıkmayı başarabilenfaks, 2008 yılında Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan Hasan Ozan'ın mektubunu hatırlattı. Ozan'ın eşine gönderdiği mektubun da her kelimesi çizilmişti. Mektup, bu halde alıcısına 4 ay sonra ulaşabilmişti.