ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

33 yıl sonra bıraktığı yerden

Hikmet Özkürkçü 33 yıl önce Taksim'de yaşanan katliamda, kızının yanı başında katledildi. 33 yıl sonra Özkürkçü'nün çocukları ve onu hiç tanımayan torunları, O'nun yürüdüğü yoldan Taksim'e girdi. Ellerinde dedelerinin fotoğrafının olduğu pankart, yüreklerinde O'nun yolunda yürümenin onuruyla.

Etkin Haber Ajansı / 02 Mayıs 2010 Pazar, 11:33

İSMİNAZ ERGÜN- Hikmet Özkürkçü, 33 yıl önce Taksim Meydanı'ndı katledildi. 2010'da çocukları ve O'nu hiç görmeyen torunları Özkürkçü'nün yürüdüğü yoldan Taksim'e girdi. "Onurluyuz" diyen Özkürkçü'nün ailesi, '77 1 Mayıs katliamın aydınlatılmasını, katillerin yargılanmasını istiyor.

Hikmet Özkürkçü'nün kızı Behiye Daşçı ve çocukları Coşkucan ve Canol Daşçı, 1 Mayıs alanı Taksim'e, '77 1 Mayıs şehidi Özkürkçü'nün fotoğrafının olduğu "Her zaman bizimlesin. Çocukların ve torunların" yazılı pankartla katıldı.

TORUNLARI MÜCADELESİNİ YAŞATIYOR

"Onun başlattığı bir yolda yürümek onur verici" diyen Coşkucan Daşçı, 33 yıl sonra dedesi Hikmet Özkürkçü'nün yürüdüğü yoldan Taksim'e yürümekten gurur duyduğunu belirtti. Coşkucan Daşçı, "Bu mücadeleyi yaşattığım için çok mutluyum" dedi.

Canol Daşçı ise 1977'den beri ailesiyle birlikte alanda olduklarını belirtti. "Daha önce çocukları buradaydı. Şimdi de biz torunları olarak buradayız" diyen Daşçı, "Biz güçlünün değil haklının yanında olduk. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Cenol Daşçı, dedesini görmediğini ancak annesinin anlatımlarından tanıdığını ifade etti, "Ama onların adlarını gururla taşıyoruz. Onur verici bir duygu" dedi.

BABASI YANI BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Hikmet Özkürkçü'nün kızı Behiye Daşçı, babasını, '77 katliamında yanı başında yitirdiğini belirtti. 33 yıl sonra yeniden Taksim'de 1 Mayıs'a katıldığı için duyduğu mutluluğu dile getiren Daşçı, "32 yıl sonra böyle bir kazanım olması çok güzel" diye konuştu. Daşçı, şöyle devam etti: "Ama yarım bir mutluluk, yarım bir sevinç bu. Beni asıl sevindirecek şey faillerin bulunmasıdır. Faillerin ortaya çıkartılarak cezalandırılması mutluluğumuzu tamamlayacak."

Babası yanı başında katledildiğinde 16 yaşında olduğunu söyleyen Behiye Daşçı, duygularının çok yoğun olduğunu belirtti.