ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direniş ruhunu Taksim'e taşıdılar

TEKEL işçileri, Ankara'daki 78 günlük direnişlerinin ruhunu ve coşkusunu 1 Mayıs alanına taşıdı. Direnişçi işçiler, "Taksim'i kimse bize bahşetmedi. Biz mücadele ederek kazandık" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Mayıs 2010 Pazar, 10:15

İSTANBUL- Taksim Meydanı'nda dün düzenlenen 1 Mayıs mitingine TEKEL işçileri de katıldı. İstanbul'un yanı sıra Diyarbakır, İzmir, Malatya, Adıyaman, Tokat, Bursa ve İzmit'ten gelen TEKEL işçileri, Türk-İş'in ana gövdesini oluşturduğu Şişhane kolunda yürüdü.

Direnişlerinin 180. gününde olan ve Tek Gıda-İş pankartı arkasında yürüyen işçiler, Ankara'da 78 gün süren direnişin ruhunu ve coşkusunu 1 Mayıs alanına taşıdı.

'MÜCADELE İLE KAZANDIK'

ETHA muhabirine konuşan TEKEL işçileri, Taksim'in işçi ve emekçilere açılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Cengiz Mestanlı, "32 yıl aradan sonra 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak, Taksim'in işçilere açılmış olması çok iyi birşey. Bu yıl insanlar hala tedirgin, ancak bir dahaki yıl daha kalabalık olacaktır. Biz emeğimiz için 78 gün Ankara'da direndik. Şimdi o direnişin ruhunu, coşkusunu burada Taksim'e taşıyoruz. Bunun onurunu yaşıyoruz. Taksim'i kimse bize bahşetmedi. Biz mücadele ederek kazandık" diye konuştu.

Haydar Mede de "TEKEL mücadelesinin onuru ile burada olmak çok önemli. Taksim alanını herkese açan ama bize kapatan, emekçiyi sömüren AKP'yi yıkacağız" dedi.

Taksim kazanımının, işçi sınıfının tarihinde ulaşabileceği önemli noktalardan birisi olduğunu ifade eden Resul Reis ise herkese açık olan Taksim'in işçilere kapalı olmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

'AKP'Yİ BİTİRECEĞİZ'

Diyarbakır'dan gelen TEKEL işçisi Mehmet Aslan, şunları söyledi: "32 yıl sonra Taksim'e girmek işçiler için dünyanın en harika olayıdır. Bu işçiler AKP'yi bitirecek. Yasakları deleceğiz. AKP açılım yapamaz. Açılımı Ankara'da biz yaptık. Ankara'daki açılımı buraya da getireceğiz. AKP'nin yaptığı ülkeyi, insanları bölmek. AKP'yi bitireceğiz."

"Bugüne kadar süren işçi direnişlerini ayakta tutmak, tekrar canlandırmak bizim için gurur verici" diye söze başlaya Metin Cömert, "77 1 Mayıs'ından sonra bugünü Taksim'de yaşamak, kutlamak heyecan verici. Direnişlerin devamı gelecektir. İşçi sınıfının, halkın daha da bilinçleneceğine inanıyorum" diye konuştu.

İstanbul TEKEL işçisi Rıza Çatal, 1 Mayıs'da Taksim alanının manevi bir değeri olduğunu ifade etti. Çatal, Taksim'i emekçi kardeşlerimiz ve biz mücadele ederek başardık. Bunun devamının geleceğine inanıyorum. Bizim amacımız burada bir bayram havası yaşamak" diyerek bütün işçi ve emekçilerin bayramını kutladı.

Amasya TEKEL işçisi İhsani Pehlivan, şöyle konuştu: "Taksim'in bizlere açılması güzel ama samimi olduğuna inanmıyorum. Taksim'i bize açmakla iş bitmiyor. Samimi ise TEKEL işçilerine hakkını versin. Hükümet yasalar çıkarıyor, emekçi için, işçi için bir yasa çıkarsın. Hükümet özele işçi alın diyor, kendisi 11 bin işçiyi işten atıyor. Bu nasıl işçiyi düşünme? Böyle başbakanlık olmaz. Yapıyorsa doğru yapsın. Sözleşme hakkı var, grev hakkı yok. Böyle olur mu? Hükümetin samimiyetine inanmıyorum."

İstanbul TEKEL işçisi Mustafa Çakmak, "Bugün Taksim'de olmak tarifi mümkün olmayan bir duygu. Önceki yıllarda bunun mücadelesini verdik ve bugün buradayız" dedi.

'DAHA ÇOK ZAFERLERE İMZA ATACAĞIZ'

"Biz bugünü savaşa savaşa aldık. Bizim için çok özel, çok büyük bir gün" diyen İstanbul TEKEL işçisi Cemil Kocaman ise İşçi arkadaşlarının 1 Mayıs bayramını kutladığını söyledi.

İstanbul TEKEL işçisi Ferzande Yakın, bugüne kadar yapılan engellemelere rağmen Taksim'de olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi, bundan sonra da Taksim'de olacaklarını söyledi.

Bir başka TEKEL işçisi Nurhayat Yılmaz ise işçi sınıfının verdiği büyük mücadele sonucu 32 yıl sonra Taksim'de olmanın çok önemli olduğunu kaydetti. Yılmaz, "Bu daha ilk adım. Daha çok zaferlere imza atacağız" dedi.

Nurten Değirmenci, "Bugün burada olmaktan dolayı mutluyuz. Mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz" derken, Aysel Solak adlı işçi, "1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak çok güzel. Elimizden haklarımızı alanlardan haklarımızı geri alacağız" diye konuştu.