ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ETHA dünyanın çatısında

Nepal'de işçiler politik

Genelde sendikal mücadelelerde mesleki talepler ön sırada gelir. Nepal'de ise temel politik gündemler birinci sırada. Tüm-Nepal Sendikalar Federasyonu (ANTUF) Başkanı Ganesh Regmi anlatıyor.

Etkin Haber Ajansı / 01 Mayıs 2010 Cumartesi, 08:38

ZEHRA AKDAĞ- Nepal'de güçlü bir işçi hareketi var. Özellikle Tüm-Nepal Sendikalar Federasyonu grevleri nedeniyle ülkede sık sık hayat duruyor.

Üç büyük sendika konfederasyonu var. NBKP (M)'ye bağlı ANTUF, UML'ye bağlı GEFOND ve Nepal Kongresi'ne bağlı NTUC.

Tüm Nepal Sendikalar Federasyonu'na bağlı 31 sendika var. Nakliyat, kanalizasyon, güvenlik, araba tamiri, distribütörlük, metal, mobilya, tekstil ve dokuma, halı, petrol, çelik, sosyal hizmetler, basım-yayın ve kır işçileri sendikaları gibi.

Zira Nepal'de güçlü bir sanayi yok. Sanayi dalları aşağı yukarı şöyle: Doğuda çay ve süt var. Diğer bölgelerde bisküvi, krom, sabun, sigara, makarna. Sınırlı olarak da tekstil sanayi.

Tüm-Nepal Sendikalar Federasyonu (ANTUF) Başkanı Ganesh Regmi anlatıyor:

"Tüm Nepal Sendikalar Federasyonu NKP(M)'ye bağlı olan sendika federasyonu. Tüm diğer kitle örgütlerinde olduğu gibi sendikal alanda da herkesin kendisine bağlı ayrı sendikası/ federasyonu var.

Tüm Nepal Sendikalar Federasyonu başkanıyım. Bu bizim çatı örgütümüz. Bize bağlı 31 sendika var.

İlçe düzeyinden yukarıya doğru her düzeyde federasyonumuzun örgütleri var. Yani bu düzeylerde sendikalar arası koordinasyon var. Yerel düzeyde artık federasyon yok, tek tek sendikalar var."

ETHA sordu, Tüm-Nepal Sendikalar Federasyonu (ANTUF) Başkanı yanıtladı. İşte o sorular ve yanıtları:

Maoistlerin Katmandu başta olmak üzere kentlerde Halk Savaşı döneminde esaslı bir örgütlenmesinin olmadığını, buralarda örgütlenme düzeyinin sonradan geliştiğini duyduk. Şimdiki durum nasıl? BML ve Nepal Kongresi gibi örgütlerin sendikal örgütlenme düzeyi nasıl?

Savaş döneminde kentlerde parti çok zayıftı. Örgütümüz işçiler için çok çalıştı. BML ve Nepal Kongresi'nin işçiler için yaptığı bir şey yoktu. Biz savaşta Halk Savaşı yolundan yürüdük, emekçilerin kurtuluşuna katkı sunduk. Bizim de sendika olarak işçilerimiz şehit düştü. Partimizin ideolojik-politik çizgisi doğrultusunda verilen şehitlerden sonra birlerce işçi partimize yöneldi. Partinin ulusal egemenlik, sivil hakimiyeti vb. konularda mücadelesi oldu, barış mücadelesinin başarısı yönünde çalıştı. Bunlar işçileri partimize çekti.

Hangi taleplerle mücadele ediyorsunuz? Halk Savaşı'nın işçiler bakımından kazanımları oldu? Hangi konularda adım atılmadı?

Sendikalarda mesleki talepler bakımından Nepal'de durum değişik. Genelde sendikal mücadelelerde mesleki talepler ön sırada gelir. Burada temel politik gündemler birinci sırada, mesleki gündemler ise ikinci sırada.

Örgütümüz sosyal güvenlikle ilgili yeni bir yasa hazırlıyor. Yeni anayasaya sosyal güvenlik maddesini sokmak istiyoruz. Ve bir sosyal güvenlik yasası yapılmasını istiyoruz. Sosyal güvenlik bizim gündemimiz.

Diğer partilerin sendikal örgütlenme düzeyleri nasıl?

Bizim dışımızda iki büyük federasyon var. Bu ikisi daha çok üst düzey çalışanları örgütlüyor. Öğretmenler, memurlar, bankacılık sektörü gibi alanlarda örgütlüler. Daha alt düzeylerde en örgütlü sendika biziz.

İşçilerin halk hareketindeki ve genel olarak Nepal politik yaşamındaki rolü nedir?

İşçiler halktan ayrı değildir, halkın bir parçasıdır. Biz de politik gündemler çerçevesinde grev yapıp sokağa çıkıyoruz. Halk hareketine böyle katılıyoruz.