ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ETHA dünyanın çatısında

Etkin Haber Ajansı, Nepal devrimini yerinde, dünyanın çatısında mercek altına aldı. ETHA muhabiri Zehra Akdağ, 10 gün boyunca Nepal'i dolaştı, değişik toplumsal kesimlerin sözcüleri ile görüştü. Akdağ, 'Yeni Nepal'i ve süren iktidar mücadelesini anlatıyor.

Etkin Haber Ajansı / 21 Nisan 2010 Çarşamba, 10:14

İSTANBUL- Dünyanın çatısına kurulu küçük ve yoksul ülke Nepal'de iki yıldır kral yok. Ama ülke, 'kral'lardan kurtulabilmiş değil. Himalayaların zirvesinde 'bütün çiçeklerden bir bahçe' mücadelesi sürüyor. Kralı oy ve mermilerle deviren, ancak hükümet darbesi ile alaşağı edilen devrimciler, demokratik devrimin ikinci yılı dolarken yeni bir halk hareketine hazırlanıyor.

Etkin Haber Ajansı, işte tam bu dönemde Nepal devrimini yerinde, dünyanın çatısında mercek altında aldı. ETHA muhabiri Zehra Akdağ, 12 yıllık halk savaşının demokratik devrimle taçlandığı Nepal'i 10 gün boyunca dolaştı, oyu, mermilerle birlikte kullanarak zafere ulaşan Maoist devrimcilerle, kayıp yakınlarından azınlık temsilcilerine çok sayıda değişik kesimin temsilcisiyle görüştü.

DOKUNULMAZLAR

Nepal Demokratik Federal Cumhuriyeti'nin ilk başbakanı Pushpa Kamal Dahal, namı değer Prachanda, yeni Nepal'i "bütün çiçeklerden bir bahçe" olarak tarif etmişti. Ama Nepal sokaklarında hala en göze çarpan şey çiçek değil, yoksulluk. Bir de toz tabii.

Muhabirimiz, "Nepal'de kuytu mahallelerin dar sokaklarında evlerin önünde yerlere serilerek yenen yemeklerin yoksulluğundan sonra ilk göze batan şey, yoğun hava kirliliği nedeniyle neredeyse her on kişiden birinin ameliyat maskeleriyle dolaşması" diyor.

Muhabirimiz dikkat çektiği bir diğer şey ise; yoksunların yoksulu Dalitlerin, yani dokunulmazların durumu. Eskiden Hint şovenizmini esas alan feodal yasalara göre Dalitler suya dokunamıyorlardı, tapınaklara giremiyorlardı. 'Yeni Nepal'de bu esasen hala değişmiş değil. Dalitler hala yoksun ve yoksul... Dalitler ilk kez mecliste ama bir Dalit, hala Dalit olmayan birinin sütüne, hayvanlarına dokunamaz.

NEPAL'DE NE OLDU?

1996'da başlayan silahlı 'Yeni Nepal' mücadelesi, 2008'de yeni bir aşamaya girmişti. Devrimcilerin zaferi ile son bulan 10 Nisan seçimlerinden sonra ilk kez toplanan Meclis, 28 Mayıs'ta Nepal'in başkanlık sistemiyle yönetilen federal demokratik bir cumhuriyet olmasına karar vermişti. Bu hükümle 240 yıllık krallık son bulmuş, halk savaşının lideri Prachanda demokratik cumhuriyetin ilk başkanı olmuştu.

Ancak Maoist devrimcilerin başını çektiği hükümet, devrimin birinci yılı dolarken uluslararası destekli komplo ile alaşağı edilmişti. Nepal Başbakanı Prachanda, hükümetin kararlarını dinlemeyen Genelkurmay Başkanı Rookmangud Katawal'ı görevden alamayınca 25 Mayıs 2009'da istifa etmişti. Koalisyon hükümeti düşmüştü. Devrimciler, çeşitli kereler genel grev ve direnişlerle ulusal birlik hükümeti çağrısında bulunmuştu.

Fotoğraf, müzeye dönüştürülen krallık sarayını resmediyor.

ÜST DÜZEYDE GÖRÜŞMELER

ETHA, 2008'de kızıl bayrakların dalgalandığı dünyanın çatısı Nepal'de, NBKP(M) MK Yürütme Komitesi üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Krisha Bahadur Mahara ile görüştü.

NBKP(M)'nin 150 kişilik bir MK'sı, bunun içinde 70'den fazla üyeden oluşan politbürosu ve 17 üyeden oluşan bir yürütme komitesi var. Krishna Bahadur Mahara bu komitenin üyesi ve NBKP(M) resmi sözcüsü. Diğer MK üyeleri sadece kendileri adına açıklama yapabiliyor. Mahara, aynı zamanda ilk hükümetin 9 bakanından biriydi.

Başka bir Maoist parti ile birleşerek NBKP(M) ismini alan NKP (M) ile başka bir resmi görüşme de NBKP(M) MK üyesi, Kurucu Meclis Milletvekili, Enternasyonal Büro üyesi Mohan Sigdel Basanta ile.

ETHA GERİLLA KAMPINDA

En heyecanlı röportajlar kuşkusuz gerillalarla. ETHA muhabiri, Halk Kurtuluş Ordusu'nun Chitwan'da bulunan 3. Tümeni'ne bizzat HKO savaşçıları tarafından götürüldü. Zehra Akdağ, bu heyecan verici yolculuğu şöyle anlatıyor: "Dağ yolu boyunca uzun bir süre bir minibüsle yolculuk yaptıktan sonra, kampa birkaç saatlik bir mesafede HKO savaşçıları bizi ciple karşıladılar ve kampa götürdüler."

ETHA muhabiri, 3. Tümen'de tümen komutanının yanı sıra kadın ve erkek gerillalarla da konuşma fırsatı buldu. Gerillalarla röportajlarda üzerinde durulan konulardan biri kadın özgürlük mücadelesiydi.

Bir kadın gerilla kendisini ve amaçlarını şöyle tarif ediyor: "Hiçbir kişisel amacım yok. Sadece bu kolektif durumda olmak istiyorum. Kişisel yaşamım yok. Bence bir devrimcinin kişisel yaşamı olmamalı, her şeyiyle kolektif olmalı. Nepal'deki kadınların durumu da bu yönde değişmeli. Komünal yaşamalılar."

NEPAL'DE KADIN MÜCADELESİ

Nepal kadınlarının özgürlük mücadelesi daha ayrıntılı bir şekilde ise Tüm-Nepal Kadın Örgütü (Devrimci) ANWA(R) Başkanı ve NKP(M) Meclis Grupbaşkanvekili Jaipuri Gharti ile yapılan röportajın konusu oldu.

HKO'ya kadın katılımı yüzde 40'ı buluyor. Tarihi kurucu meclis seçimlerinden sonra da yüzde 33 oranında Kurucu Meclis'te yer almışlar.

Genç Komünistler Ligi (YCL) Başkanı Ganesh Man Pun ile yapılan röportajın başlıklarından biri de bu yüzden kadın sorunu. Pun, Genç Komünistler Ligi'nde üyelerin yarısı ve yönetim organlarının üçte birinin kadın olduğunu ifade ediyor.

SENDİKACILAR, GAZİLER, GAZETECİLER...

ETHA, şehit ve kayıp yakılarıyla, gazilerle, gazetecilerle de görüştü.

ETHA'nın en ilgi çekici röportajlarından biri, dokunulmazlıklara dokunma mücadelesi veren Dalit Kurtuluş Cephesi ile. Nepal'de yer 5 kişiden biri Dalit. Ama Dalit topluluğu, ancak demokratik devrimden sonra tarihte ilk kez mecliste.

Diğer ilginç röportajlar Yerli Halklar, Ulusal ve Bölgesel Cepheler Federasyonu başkanı ve Kurucu Meclis Milletvekili Suresh Kumar Ale Magar, Tüm-Nepal Sendikalar Federasyonu (ANTUF) Başkanı Ganesh Regmi ve Tüm Nepal Köylüler Birliği Başkanı Chitrabahadur Shrestha ile.

Nepal dizisi yarın başlıyor...