ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Siyanür 132 hayvanı telef etti

Uşak'ın Eşme ilçesi Bekişli köyünde hayvancılıkla uğraşan iki ailenin 132 hayvanı telef oldu. Uşak İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü, teleflerin "Gıda zehirlenmesinden" kaynaklandığını tespit etti. 2006 yılında aynı köyde 1000'in üzerinde insan zehirlenmiş, 2008 yılında da İnay Köyü'nde 550 koyun sakat ve ölü doğum yapmıştı.

Etkin Haber Ajansı / 19 Nisan 2010 Pazartesi, 11:52

İZMİR- Bekişli köyünden Bilal Öztürk ve Mustafa Bayer adlı köylülerin 130'u koyun, 2'si inek olmak üzere toplam 132 hayvanı telef oldu. Ölen hayvanların kan analizinde "Gıda zehirlenmesi" görüldü. Köylüler, ölümlerin madenle ilişkili olduğu görüşünde. Ancak maden şirketinin gençlere iş imkanı sağlaması köylüleri sessiz kalmaya yönlendiriyor.

SİYANÜR TELEF EDİYOR

132 büyükbaş hayvanın telef olmasını ETHA muhabirine değerlendiren İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü Muammer Sakaryalı, hayvanların telef olması ve insanların zehirlenmesini köye 2 km uzaklıkta bulunan ve Tüprag Metal Madencilik şirketine ait Kışladağ Altın Madeni'nde siyanürle altın işlenmesine dayandırdı.

Sakaryalı, şöyle konuştu: "Kan örneklerinden çıkan sonuçlar kuşkularımızı doğrular nitelikte. Altın madeni siyanürle işletiliyor. Kırılan kayaçların cevherli kısımları iç alan yere yığılıyor ve siyanürlü bulamaca tabi tutuluyor. Onun bir kısmı havaya karışıyor, bir kısmı da atıkların içinde kalıyor. Oradaki altın işletmesi en vahşi yöntemle siyanürlü arama yapıyor. Sonuçları hayvanların telef olması, insanların zehirlenmesi olarak yansıyor."

Olayı takip ettiklerini belirten Sakaryalı, köylülerden talep olması durumunda bu ölümleri yargıya taşıyacaklarını ifade etti. Sakaryalı, köylülerin de bu olağan dışı durumu, madenle ilişkilendirdiklerini aktardı ancak bunu dillendirmekten çekindiklerini söyledi. Muammer Sakaryalı, "Maalesef bu konuyu herhangi bir basın önünde, topluluk önünde veya yetkililerle konuşmuyorlar. Çok ilginç bir durum var. İnsan kahroluyor" dedi.

ŞİRKETLER İNSANLARIN YAŞAMINI ALT ÜST EDİYOR

İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü, madene 500 metre uzaklıkta olan Söğütlü Köyü'nde yaşayan halkın evlerini altın madeni şirketine satmaya başladığı bilgisini verdi. Köyün boşaltıldığını anlatan Sakaryalı, "Türkiye'de halk sahipsiz ve desteksizdir. Sosyal devlet falan kalmamıştır. Uluslararası şirketlerle köylüler karşı karşıyadır. Uluslararası şirketlerin gücü, oradaki insanların yaşamını alt üst etmekte, köylüler de organize olamadıkları, örgütlü bir güç olamadıkları için silindir gibi ezip geçmektedir" dedi.

Uşak'ta bulunan yetkililerin Türkiye'nin her tarafındaki yetkililer gibi altın şirketlerini sevdiğini söyleyen Sakaryalı, "Vali çok seviyor bu şirketleri, kaymakamlar seviyor, milletvekilleri, eski milletvekilleri çok seviyor. Bu şirketlere aşık bizim yöneticiler. Halkımızın yaşantısı ne olursa olsun onları çok fazla ilgilendirmiyor" diye konuştu.