ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Süt grevi kâra doymayan süt şirketlerine karşı'

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin, süt şirketleriyle çiğ süt fiyatlarında anlaşma sağlamaması üzerine başlattıkları grev dikkatleri üreticilere ve süt şirketlerine çevirdi. Aslında sorun yeni değil. Her sene benzer sorunlar yaşanıyor. Ancak tek sorun sadece 15 kuruşluk anlaşmazlık mı?

Etkin Haber Ajansı / 08 Nisan 2010 Perşembe, 20:36

MANİSA- Avrupa'da sık sık adını duyduğumuz süt greviyle Türkiye de tanıştı. Yıllardır ucuza satılan, küçük pürüzler dışında hep anlaşmaların sağlandığı süt fiyatlarında bu yıl dayatılan düşük ücret süt üreticisinin sonunda sabrını taşırdı. Basında çokça yer aldı, "15 kuruşluk kriz!" Gerçekten de sorun 15 kuruş muydu? Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, ETHA'ya anlattı.

Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, grevin nedenini şöyle açıkladı: "Sanayiciler ile yapılan toplantılarda Nisan, Mayıs, Haziran ayı süt alış fiyatları belirlenememiş ve Ocak ayında yapılan ihalede yılın ilk üç ayına ilişkin taban fiyat 0.85 TL olarak belirlenmiştir. Anlaşmaya rağmen üretici bu fiyatı sadece Ocak ayı için alabilmiştir. Geçtiğimiz ay ise fiyatların 0.72 TL’ye çekilebileceği tartışmaları yaşanmıştır. Sanayici, Nisan ayı için geçerli yeni taban fiyat konusunda 0.75 TL’yi işaret ederken, fiyatın aşağı çekilmemesi halinde Mayıs ve Haziran aylarında bunun 0.60 TL’ye kadar düşebileceği uyarısında bulunmuştur."

ŞİRKETLER FIYATI DÜŞÜRMEK İSTİYOR

Tunca, süt şirketlerinin, Şubat ve Mart aylarında stok fazlalılığı olduğunu ve sütü satamadıklarını, bunun üzerine de ihaleleri kabul etmeyerek süt fiyatını düşürme yolunu seçtiklerini kaydetti, damızlık değeri yüksek hayvanların sütlerini, 50 -60 kuruşa vermek istemediklerini Ocak ayı ihalesindeki 0.85 kuruşun altındaki fiyatı kabul etmediklerini ifade etti. Tunca, süt şirketlerinin geçmişte hep yanı yöntemlerle sütü ucuza aldıklarını ancak "Üretici artık dayanamadı" dedi.

YEM 60 KURUŞ SÜT 50 KURUŞ

Tunca şöyle devam ediyor: ”1 kg. yem 0.60 TL iken çiğ süt fiyatının 0,50 kuruş ile üreticiden alınması üretim kıyımına sebep olur. İhtiyaçlarını karşılayamayan üretici hayvanlarını kesime gönderiyor. Herkes kendi sütünü değerlendirsin ancak sanayiciye ulaştırmasın. Bizler tüketicinin sütü pahalı içmesi için eylem yapmıyoruz. ihtiyacımız olan hayvanlarımıza bakabileceğimiz değerde fiyata satmak istiyoruz. Bugün raflarda süt 2 lira civarında iken 50–60 kuruşa sütü almaya çalışan sanayiciye karşıyız. Sanayiciler toplantı masasından kalkarak biz sütünüzü almıyoruz dedi. Bizde vermiyoruz dedik. Üretici ise 0.85 TL’den taviz vermemekte iddialı olduğu için grev başlamıştır. Eğer bugün bu eylem içinde bulunmazsak süt fiyatları neden düşüyor dersek geç kalmış oluruz."

Tunca, süt birliklerinin ortak kararı ile Bandırma da başlayan greve 5 gün içinde Türkiye genelinde katılım sağlandığını belirtti, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Çökelek köyünde bulunan Çökelek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 200'e yakın süt üreticisinin köy meydanında süt dökme eylemi yaptığını, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde de benzer eylemin yapıldığını ifade etti.

Greve katılmayan ancak destekleyen Damızlık Sığır Yetiştiricileri'nin hayvanlarına verdikleri yemi azaltarak süt verimini azalttıklarını kaydetti.

POPÜLİST BİR EYLEM

Köy-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz ise şöyle diyor: “Daha önce de ifade ettiğim gibi, bizim amacımız; üreticimizin hak ve menfaatlerinin korunması. Elbette sütü bedava verecek durumda değiliz, ama popülist yaklaşımlar yerine sorunun çözümü noktasında neler yaparız, buna kafa yormak lazım" dedi. Özkurnaz, çiğ süt fiyatlarının yeniden belirleneceği 15 Nisan gününü beklemek gerektiğini söyledi.

Genel başkanın bu açıklamaları üzerine Çanakkale'de 38 Kooperatif, Köy-Koop'tan ayrılıp Süt Birlikleri'nin grevine katıldı.

SÜT TOZUNUN TEŞVİKİ DE GÜNDEMDE

Sorun sadece çiğ süt fiyatlarının düşük ücrete alınması da değil. Bağımsız Süt Platformu tartışmaya başka bir boyut daha katıyor, süt tozu teşvikinin tekrar gündeme geldiğini, üreticinin süt tozu ile terbiye edilmeye çalışıldığını ifade ediyor. Platform, "Süt tozu ile fiyatlar dengede tutulabilir belki ama bu sütün maliyetini değiştirmez. Bu yanlış bir uygulama. Süt tozu teşviki ile her dönem 20–30 milyon TL büyük sanayicilere hediye edilmiş olacak. Peki, yerel mandıralar ne yapacak. Piyasaya sürülen süt tozu tüketiciye ne olarak geri dönecek. Çiğ süt maliyeti değişmeyen üretici süt tozu ile terbiye edilmeye çalışılıyor. Üretici bunu kabul etmeyecek" diyor.