ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Çöp tesisinde siyasi rant kaygısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kaynaklar Köyü sınırında bulunan tarihi ve doğal sit alanına çöp arıtma tesisi kurmak istemesi, köyde yapılan toplantı ile protesto edildi. Toplantıda AKP, CHP ve MHP meclis üyeleri şov yapmak istedi, Buca Belediye Başkanı, "Kararı Kaynaklar halkı verecektir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Mart 2010 Salı, 20:01

İZMİR- Çöp arıtma tesisi ve taş ocaklarının kurulmak istendiği yer, Buca'ya bağlı Kaynaklar Köyü Tahtalı Barajı Koruma Havzası'nda yer alıyor. Ayrıca, İzmir'in gıda ambarı olan sebze meyve haline de yakın bir mesafede bulunuyor.

Kaynaklar halkı, köylerine kurulmak istenen çöp arıtma tesisi ve taş ocağı projesine karşı, tarihi çınarların altında basın toplantısı yaptı. 7 den 70'e bütün köy halkının katıldığı toplantıda, çok sayıda dernek temsilcisi ve avukat da yer aldı.

Kaynaklar Çevreyi ve Doğayı Koruma Derneği adına konuşan Av. Hüseyin Pulat Gago, taş ocakları ve çöp arıtma tesisi konularında Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı'yı göreve çağırdı. Gago, "Ercan Tatı'nın konuyu Buca ve Büyükşehir Belediye Meclisine taşıyarak gerekirse meclis kararları ile engel olmasını temenni ediyoruz" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI GELDİ

Konuşmaların yapıldığı sırada toplantı alanına gelen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, eleştirilerin haksız olduğunu, başından beri çöp arıtma tesisine karşı duran tek kişinin kendisi olduğunu söyledi.

Tatı, Belediye Meclisinde gizli yürütülen 'fısıltılara' sert tepki gösterdi: "Kulisler oluşturarak bu sorun çözülemez, buyurun ne söyleyecekseniz burada basının önünde söyleyin. Ben 12 yıldır bu çevreyi organik tarıma geçirelim diye uğraşıyorum. Amacımız buranın tüm ürünlerini değerlendirmek. Mecliste arkalarda oturarak ve dedikodu yayarak bu sorunlar çözülmez. Biz hizmet için çalışıyoruz" dedi.

Dün gece Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bu konuda görüştüklerini söyleyen Tatlı, "Büyükşehir Belediye Başkanı İzmir'in böyle bir tesise ihtiyacı olduğunu söylüyor ancak buraya kurulup kurulamayacağını Kaynaklar halkı söyleyecek. Kaynaklar halkı ne derse o olacak" dedi.

DOĞAL SİT ALANI BELEDİYEYE KİRALI

Avukatlar ise Büyükşehir Belediyesi'nin 12 Şubat'ta İl Çevre Müdürlüğü'ne tanıtım dosyası sunarak ÇED raporu için başvurduğunu, işletme izni istediğini belirtiyor. Ayrıca Buca Belediyesi'nin de Kültür Bakanlığı'ndan taş ocağı kurulması için izin istediğini söylüyor. Kültür Bakanlığı ise 29 Ocak'ta aldığı kararla, Kaynaklar'daki doğal sit alanını Büyükşehir Belediyesi'ne kiralamış durumda.

Av. Ömer Turgut Erlat, Kültür Bakanlığı'nın almış olduğu bu kararın iptali için dava açmaya hazırlandıklarını belirtti. Belediye Başkanı'nın belgelere dayanarak konuşmadığını ifade eden Erlat, "Bu sözle hiçbir şey bitmemiştir" dedi.

İKTİDAR SAVAŞI ÇÖP TESİSİ ÜZERİNDEN SÜRÜYOR

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı'nın, "hodri meydan" diye çağırdığı AKP ve MHP'li Belediye Meclis üyeleri ile MHP İlçe Başkanı ise "sessizliklerini" Belediye Başkanı alandan ayrıldıktan sonra bozdu. Kaynaklar halkı, sevinçle birbirlerine sarılırken meclis üyeleri azarlandıkları gerekçesi ile kameralara demeç vermeyi tercih etti.