ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Öğretmene değil özel okula kaynak

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullara teşvik için düğmeye bastı. Bakanlığın hazırladığı yasa tasarısına göre, özel okula giden öğrenciye teşvik verilecek. Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, öğretmen atamalarında ve devlet okullarının ihtiyaçları konusunda "kaynak yok" açıklamalarına dikkat çekiyor.

Etkin Haber Ajansı / 30 Mart 2010 Salı, 12:29

ANKARA- Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların önünü açacak bir yasa taslağı hazırlıyor. Taslağa göre, özel okula kayıt yaptıran öğrencinin maliyetinin bir kısmını devlet ödeyecek. Ancak taslağın anayasasının eşitlik ve eğitimi düzenleyen ilkelerine aykırı olduğu ifade ediliyor.

Bakanlığın hazırladığı taslağa göre; özel okula kayıt yaptıran öğrencinin, eğitim masraflarının bir kısmını devlet ödeyecek. Taslakta miktar, "bir öğrencinin devlete maliyetini geçmeyeceği" şekilde düzenlenmiş. Ancak, bir Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi taslak yasalaşırsa bu rakamın 500 ila 1000 lira arasında olacağını açıkladı. İlköğretimde bir öğrencinin devlete maliyeti bin 130 lirayken, ortaöğretim öğrencisi için bu miktar bin 380 liraya denk geliyor.

NEDEN KAYNAK YOK DİYORLAR

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, taslağın anayasanın eşitlik ilkesine ve eğitim hakkını düzenleyen maddelerine aykırı olduğunu ifade etti.

Kılıç, ETHA'ya yaptığı açıklamada, Bakanlığın kaynak yok diyerek öğretmen ataması yapmadığını, sözleşmeli öğretmen çalıştırdığını kaydetti.
Eğitim-Sen Genel Başkanı şöyle dedi: "Devlet ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncelikli görevi kamu okullarının var olan sorularını gidermektir. Örneğin sözleşmeli öğretmen atamaları... MEB sözleşmeli öğretmen atamalarında ısrarın nedenini "kaynak yok" diyerek açıklarken, devlet okullarının fiziki donanım, alt yapı ve derslik ihtiyacına ilişkin aynı mazereti getirirken, özel okullar gündeme geldiğinde çok rahat kaynak tahsisinde bulunabiliyorlar."

"Buna kesinlikle karşıyız" diyen Kılıç, söz konusu yasa tasarısını "eğitimde özelleştirmenin güçlü ve temel bir adımı" olarak değerlendirdi.

Kılıç, "Devlet ve Milli Eğitim Bakanlığı var olan kaynaklarını devlet okullarının ihtiyaçlarını gidermek noktasında kullanmalıdır" dedi.