ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başbakan Hagop'un avukatı olacak mı?

Başbakan 'vatandaş' ile 'kaçak'ın ayrı şeyler olduğunu belirtip kimden özür dileyeceğini çok iyi bildiğini söylüyor, gazetecilere avukatlıklarını doğru yapma çağrısında bulunuyor. Peki onun avukatlığını kim yapacak? Tek kullanımlık pasaportu eline verilerek 'hadi sen memleketine' denilen Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşı Hagop Handjian'tan kim özür dileyecek?

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2010 Cumartesi, 15:05

ŞENOL GÜRKAN- Başbakan'ın "Ülkemde, 170 bin Ermeni var; bunların 70 bini benim vatandaşımdır. Ama yüz binini biz ülkemizde şu anda idare ediyoruz. E ne yapacağım ben yarın, gerekirse bu yüz binine hadi siz de memleketinize diyeceğim" açıklaması hala gündemin önemli bir maddesi.

TEK KULLANIMLIK 'HADİ SEN MEMLEKETİNE'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün de sözünün arkasında durdu ve kendisini eleştiren gazetecilere çıkıştı. Erdoğan, 'vatandaş' ile 'kaçak'ın ayrı şeyler olduğunu belirtip kendisine 'özür' tavsiyesinde bulunanlara seslendi:

"Biz kimden özür dileyeceğimizi çok iyi biliriz. Sen kimin avukatısın ya. Bir defa dürüst ol. Doğru sözün, doğrunun avukatı ol. Yanlışın veya yanlışlığın değil. Avukatlığınızı lütfen doğru yapın. Bunu bir öğrenin de ondan sonra bize insaniyet dersi vermeye kalkın."

Başbakan, kimden özür dileyeceğini çok iyi bildiğini söylüyor ve gazetecilere avukatlıklarını doğru yapma çağrısında bulunuyor. Peki onun ve ailesinin avukatlığını kim yapacak? 'Kaçak' olmamasına rağmen pasaportu eline verilerek 'hadi sen memleketine' denilen Hagop Handjian'tan ve onun gibi binlercesinden kim özür dileyecek?

Başbakan, sözünün arkasında durup tek kullanımlık pasaportları ellerine verilerek yerlerinden yurtlarından edilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler konusunda bir defa da olsa dürüst olabilecek mi? Yanlışın veya yanlışlığın değil de doğru sözün, doğrunun avukatı olabilecek mi?

İşte kanıt. İşte araştırmacı yazar Sait Çetinoğlu'nun arşivinde yer alan Hagop Handjian'a Temmuz 1924'de düzenlenen tek kullanımlık yani geri dönüşsüz pasaport.

'GAYRİMÜSLİMLERİN DOLAŞMALARI MAHZURLU'

Ankara Hükümeti'nin ilk aldığı kararlardan biri, Ermenilerin ülke içinde dolaşmalarının yasaklanmasıdır. Karar, savaş sonrasında Ermenilerin ülkelerine/ evlerine dönmelerinin yasaklanması anlamına gelmektedir aslında.

18 Haziran 1920 tarihli karar şöyledir: "Dahiliye Vekaletinin 14 Haziran 336 tarih ve 769 numaralı tezkeresi hey'etimizce lade'lkıraa dahilde bulunan Ermenilerin takım takım İstanbul ile bazı sevahile geçerek eli silah tutanların ecnebiler tarafından teslih ve İslamlar üzerine taslit eylediği anlaşıldığından bunlardan hiçbirinin serbesti-i yer ve seyahati münasip görülmemiş keyfiyyetin ol vecle tebliği karar-gir olmuştur."

16 Mart 1923 tarihinde 90 A 6 sayı ile alınan kararla ise uygulama perçinlenir. Kararda, "harp mıntıkasındaki Gayrimüslimlerin kayıtsız ve şartsız dolaşmalarının mahzurlu olduğu" belirtilir. Kararın ardında ülkede bir şekilde kalabilenlere ya mübadele ya da tek kullanımlık pasaportları ellerine verilerek 'hadi sen memleketine' denilir.

İşte örneği. Hagop Handjian'a ait pasaport, kaçak bile değilken sırf Ermeni oldukları için bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 'hadi sen memleketine' denildiğinin bir kanıtıdır.