ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Zincirlerini 8 Mart'la kıran iki kadın

8 Mart'ın 100. yılında kadınlar alanlara çıktı. Binlerce kadın bir kez daha erkek egemenliğine, şiddete ve sömürüye karşı alanları doldurdu. Her yıl alanlara çıkan kadınlara yenileri eklendi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Mart 2010 Pazar, 08:59

İSMİNAZ ERGÜN- Perihan Onat ve Melahat Topal, direnişteki Mamaray işçilerinin eşleri. Onlar, ilk kez kendileri için birşey yaptı ve dün 8 Mart mitingine katıldı.

Perihan Onat ve Melahat Topal ile birlikte gittik miting alanına. Vapur henüz iskeleden ayrılmadan, gözüm dışarıda, kalabalık içerisindeki kadınlara takıldı. Binlerce kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kadıköy'de buluşacak. Ya onlar? Hemen yanımda oturan Perihan ve Melahat'a çevirdim yüzümü. İlk kez bir mitinge gitmenin sevinci ve merakı yüzlerinden okunuyordu.

Kalabalık içindeki kadınları gösterip "Ne düşünüyorsun şimdi bu kadınlara baktığında? Sen de düne kadar böyleydin" diye sorduğumda hiç düşünmeden, "Bugüne kadar boş yaşamışım diye düşünüyorum. Kendi hakkımızı aramayı bilmiyoruz" diye yanıt veriyor Perihan Onat.

Baskıcı bir babası olduğunu ve baskıyla büyüdüğünü belirten Perihan Onat, bu nedenle etrafına çizilen bu sınırların dışına çıkmayı düşünmediğini söylüyor.

Konu, eşlerinin direnişine geliyor. Perihan Onat, bu direnişin yaşamlarında büyük değişikliklere neden olduğunu belirtiyor, bu direniş sayesinde, 8 Mart mitingine katıldığını ve bunun yaşamındaki en büyük değişiklik olduğunu ifade ediyor.

YAŞAMI SADECE EVİ

47 yaşındaki Onat, bugüne kadar sadece faturaları yatırmak, banka ya da başka işler için sokağa çıkmış. "Mesela saz çalmayı ve türkü söylemeyi çok isterdim" diyor. Onat, kadınların hayallerini ertelemek zorunda olduğunu belirtiyor ve yaşamını şöyle özetliyor: "Tüm yaşamımı evime ve çocuklarıma bağladım." Perihan Onat, direnişin getirdiği en büyük değişikliği ise şöyle tarif ediyor: "Kendim için de bir şeyler yapmam gerektiğini geç de olsa anladım."

Perihan Onat, yeni insanları tanımanın ve kendisi için bir şeyler yapmış olmanın heyecanıyla, "Mitingin nasıl geçeceğini çok merak ediyorum" diyor. Başka kadınları da beraberinde getirmek istediğini anlatıyor.

49 yaşındaki Melahat Topal, 8 Mart deyince aklına, "şiddet gören ve ölen kadınlar" geldiğini söylüyor. Melahat Topal da 8 Mart mitingine ilk kez katılıyor.

DİRENİŞLE HAKLARIN ALINABİLECEĞİNİ GÖRDÜK

"Bugüne kadar hiç mitinge katılmam gerektiğini düşünmedim" diyen Melahat Topal, "Aslında bugünkü gibi birileri gelip beni mitinge çağırsaydı belki gelirdim" diyor. Eşinin direnişte olması nedeniyle mitinge katıldığını belirtiyor. Melahat Topal, "Direnişte insanların birlikte olurlarsa haklarını kazanabileceklerini gördük" diye ekliyor.

Vapurun iskeleye yanaşmasıyla sohbetimiz yarıda kalıyor. Melahat Topal ve Perihan Onat onları mitinge çağıran Tekstil-Sen'li kadınlarla kol kola toplanma noktasına doğru yola çıkıyor. Heyecanlarının daha da arttığı gözlerinden okunuyor. Hemen önlüklerini giyip, Emekçi Kadınlar Derneği'nin kortejine katılıyorlar. İlk kez katıldıkları bir mitingde, ilk kez kendileri ve tüm kadınlar için yüksek sesle isteklerini söylüyorlar. Bugüne kadar hiç görmedikleri, tanımadıkları binlerce kadınla yan yana, aynı duygularla, aynı hayalleri kuruyorlar.

Miting sonrası ise duygularını "Çok heyecanlaydı. Yaşlı genç bu kadar kadının hakları için yan yana olması çok güzel. Keşke yağmur yağmasaydı da daha uzun sürseydi" şeklinde ifade ediyorlar.

Perihan Onat ve Melahat Topal... Yüksek sesle konuşmaya bile cesaret edemeyen milyonlarca kadından sadece ikisi. Ancak dün zincirlerini kırdılar ve itirazlarını sokaklarda bağırarak dile getirdiler. Belki de bu ilk, yaşamlarında yapacakları yeniliklerin başlangıcı olur.