ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İşsizlik bir güvenlik sorunu değildir

Başbakan Erdoğan, en önemli iç tehdit sıralamasında, "işsizlik" ve "ekonomi" konularının öne çıktığını açıkladı. Sendikacılar, "İşsizlik bir güvenlik sorunu değildir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2010 Çarşamba, 12:30

MURAT SELENOĞLU- Başbakan Tayyip Erdoğan, işsizliği güvenliğe havale etti, "kırmızı kitap" olarak anılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde 2010 yılında yapılacak değişiklikler için işsizliğin de "iç tehdit" sıralamasında yer alacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, vatandaşların son yıllarda, "en büyük sorun" ve "en büyük tehdit" sorularına ağırlıklı olarak "işsizlik", "ekonomi" yanıtlarını verdiklerine dikkat çekti, "Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni de bu şekilde revize edeceğiz" dedi.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Birleşik Metal-İş Sendikası Eğitim Uzmanı İrfan Kaygısız ve Nazım Hikmet Marksist Bilimleri Akademisi eğitmeni ve Tez Koop-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Volkan Yaraşır, işsizliğin 25 yıldır uygulanan neoliberal ekonomi politikaların sonucu olduğunu kaydetti, "İşsizlik bir güvenlik sorunu değildir" dedi.

HALKTAN YANA POLİTİKALAR OLSAYDI...

Sami Evren: Bizim bu konudaki tutumumuz çok açık. Öncelikle sivil siyasetin hakim olmasını istiyoruz. MGSB, EMASYA gibi askeri değil, sivil siyasetin egemen olmasını istiyoruz. Bakın Başbakan, televizyonda açıktan KESK'e ve DİSK'e saldırıyor. Hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, sendikalar arası ayrım yapıyor. Bu kabul edilemez.

Diğer yandan işsizlik bugün 6,5 milyona ulaşmışsa bunun sorumlusu yine onlardır. Yıllarca uygulanagelen IMF ve DB programlarıdır. Halktan yana bir bütçe ve ekonomik ve siyasi program uygulansaydı bugün bunlar yaşanmazdı.

NEOLİBERAL POLİTİKALARIN SONUCU

Volkan Yaraşır: Bu, neoliberal politikaların, 25 yıldır sürdürülen yıkım politikalarının sorucudur. İşsizlik, toplumsal boyutlara ulaştı. Bu sosyolojik olarak da görülüyor. Düşünün resmi rakamlara göre; işsizlik 5 milyona ulaştı, gerçek rakam ise 7,5 milyon civarında. IMF ve DB'den yapılan açıklamalara göre dünyada işsizliğin 56 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Egemenler bu tehdidin farkına varıyor. Türkiye, bir yandan ekonomik kriz ile sıcak ve kara para hareketlerinin yaşandığı bir ülke. Tıpkı, Arjantin ve diğer Latin Amerika ülkeleri gibi. İşsizlik, sosyal patlama riski taşıyor, hükümet de MGSB ile buna önlem alıyor. Ancak tarihin akışı sürüyor. Öfkeyi sisteme yöneltmeliyiz.

İŞSİZLİK GÜVENLİK SORUNU DEĞİLDİR

Tayfun Görgün: İşsizlik ve ekonomik kriz bugünün en büyük sorunları. Ekonomik krizle birlikte bu sorun bir kat daha büyüdü. Problem bunun lafını etmek değil, bunları çözmemektir. İşsizlik güvenlik sorunu değildir, hükümetin basiretsizliğidir. İşsizlik çözülmezse sosyal çalkantılar, patlamalar problem haline gelir. Sosyal tarafların görüşü alınmalı. Çözüm birlikte üretilmeli.

ALGI NASILSA ÇÖZÜMDE ÖYLE OLUR

İrfan Kaygısız: Öncelikle tehdit algısında bir problem var. Problemi nasıl tespit ederseniz çözümünüz de ona göre olur. En başta bu algılama biçimi problemli. Diğer yandan, hükümeti burada kaygılandıran iç tehdit toplumsal dinamiklerin öfkesidir. Hükümet yarattığı sorunu tehdit olarak algılıyor. Bu baskıcı bir yönetimdir.