ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TEKEL geçmiş zaman diliminde

TEKEL kapatıldı. Artık 12 bin TEKEL işçisi işsiz. Başbakan Erdoğan, onların tuzu kuru demeye getiriyor lafı: "Her birinin hesabında 80 bin lira var." Ama TEKEL işçileri kararlı ve inançlı; Ankara'da direnmeye devam ediyor. 12 bin TEKEL işçisi, 12 bin ayrı öykü demek ama onların yanında bir de aileleri var. Ya telefonun diğer ucunda 'iyi haber' bekliyorlar ya da televizyon başında günlerdir görmedikleri anne, baba ve eşlerini görmeyi umuyorlar.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2010 Cumartesi, 09:23

İZMİR (Fatma Kelleci)- TEKEL işçileri ile ilgili haberleri yakından takip edenlerden biri de Senem Çağlar. Çağlar kendisini TEKEL çocuğu olarak tanıtırken, durup, geçmiş zaman eki kullanma gereksinimi duyuyor. Çünkü TEKEL artık yok! Senem de artık "Ben TEKEL çocuğuydum" diyor.

Senem, TEKEL işçisi gibi konuşuyor, çünkü annesinin işi kendisinin de geleceği demek: "Sorun sadece TEKEL değil. Biz TEKEL'i geri istemiyoruz. Biz sadece özlük haklarımızla yeni iş yerlerimizi istiyoruz."

SÖYLEMESİ BİLE ZOR: ANNEM ARTIK İŞSİZ

Kendilerini zor günlerin beklediğini anlatan Senem, "Ağabeyim üniversiteye hazırlanıyor, ben de iki sene sonra üniversiteye hazırlanacağım. Annem artık işsiz. Söylemesi bile zor" diyor.

Annesi Ankara'daydı, geçen hafta döndü. Yarın akşam tekrar Ankara'ya gidecek. Senem, duygularını şöyle anlatıyor: "Annem Ankara'dayken yemeğimizi kendimiz hazırlayıp yiyoruz. Evin bütün işlerini biz üstleniyoruz. Annemin Ankara'da olduğunu en çok, akşamları onu televizyonda görünce anlıyorum. Bu çok kötü bir duygu. Onların karda kışta ne halde olduklarını görüyoruz. Üzülüyoruz, ağlıyoruz evde."

İŞSİZLER ORDUSUNDA BİZ DE VARIZ

TEKEL'in kapatılması, ailesi ile birlikte Senem'i de etkiliyor, yaşını saklayan sözlerine ise şöyle yansıyor: "TEKEL kapatıldı. Artık TEKEL diye bir şey yok. Artık yeni iş yerlerinin açılmasını bekliyoruz. Artık annem de işsizler ordusuna katıldı. Annemde bir işsiz."

Bugün bize yarın size diyerek anlatmak istiyor derdini toplumun diğer kesimlerine: "Bugün bize yarın size, olan bitenlere kayıtsız kalmasınlar. Başbakan Erdoğan da duysun artık sesimizi, özlük haklarımızla başka iş yerlerine geçmemizi sağlasın."

TEKEL direnişi iki ayı geride bırakırken, Senem'in annesi de Ankara'ya, direniş yerine dönüyor. TEKEL işçisi tarihi yazmaya devam ediyor; aileleri ve öyküleri ise yaşam alanlarımıza Senem'in sözleri gibi sözlerle dahil oluyor. Senem "TEKEL çocuğuydum" diyor. Gelecek içinse kaygılı...