ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Vekiller kontrgerilla derslerine çalışıyor

TBMM Araştırma Merkezi, 'kontrgerilla' raporu hazırladı. Araştırma, Seferberlik Tetkik Kurulu'ndan Özel Harp Dairesi'ne, Özel Harp Dairesi'nden Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bir kontrgerilla dersi. Bakalım 2010'da kaç milletvekili bu dersten sınıfı geçecek.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2010 Salı, 15:51

İSTANBUL- TBMM Araştırma Merkezi, 'kontrgerilla' raporu hazırladı. "Seferberlik Tetkik Kurulu, Özel Harp Dairesi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı" başlığıyla milletvekillerine sunulan rapor adeta bir ders notu.

Kontrgerilla raporunun ilk dersi şu: "NATO antlaşması çerçevesinde alınan komünist yayılma tehdidine karşı askeri tertiplerin yanında, NATO antlaşmasının gizli hükümlerine göre askeri ve sivil kuvvetlerden oluşacak gizli bir örgütlenmeye gidilmiştir. NATO'ya üyeliği kabul edilen Türkiye'de de 1952 yılında Seferberlik Tetkik Kurulu (STK) adıyla gizli bir teşkilat kurulmuştur. 1961 Anayasası ile beraber ülkede meydana gelen değişiklikler karşısında yeniden düzenlenerek Özel Harp Dairesi'ne (ÖHD) dönüştürülmüştür. 1990'lara gelirken ortadan kalkan Sovyetler Birliği ve komünizm tehditleri yerini, ABD için radikal İslam'a, Türkiye içinse radikal İslam'la beraber bölücü teröre bırakmıştır. Tehdit algılamasındaki değişikliğe paralel olarak Özel Harp Dairesi yeniden yapılandırılmış, dairenin adı da 1991 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) olarak değiştirilmiştir."

NSC10-2L: KOMÜNİZME KARŞI HAÇLI SEFERİ

Ocak 2010 tarihli rapor, kontrgerilla tartışmalarını uluslararası bir zemine oturtuyor: "Gazeteci, yazar Markus Perner'in belirttiğine göre, güvenliği sağlama yönündeki çabalarını arttıran Amerikan Hükümeti Ulusal Güvenlik Konseyi'ne, 1948 yılında yurt dışındaki gizli Amerikan ajanlarının özel çalışmalarını tanımlayan NSC10-2 belgesini kabul ettirmiştir. Gazeteci Olaf Goebel'e göre, NSC10-2 ve 68-48 belgelerinin Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi'nde imzalanmasıyla, 'komünizme karşı haçlı seferi başlamış ve soğuk savaşa giden yol açılmıştır.' Goebel, çok gizli olan bu NSC10-2 belgesinin, özel projeler kapsamında çalışan ABD ajanlarının alacağı önleyici tedbirlerle, düşman devlet içinde alınacak tedbirleri ve komünizm tehdidi altındaki ülkelerdeki yerli antikomünist güçlerin nasıl destekleneceğini açıkladığını belirtmiştir. Goebel'e göre, NATO'ya üye ülkeler de mevcut madde ya da protokol gereğince gizli ordular kurulmaya başlamış, 1950 yılında Kore Savaşı çıkınca, Avrupa'da ABD askeri varlığının zayıflamasından dolayı da bu orduların kurulma işlemleri hızlanmıştır."

TÜRKİYE'DE KONTRGERİLLANIN KARIŞTIĞI OLAYLAR

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi uzmanı Nihan Altınbaş tarafından derlenen; kurmay yarbay, araştırmacı yazar Talat Turhan ve gazeteci yazar Ecevit Kılıç'ın kitaplarından sık sık alıntılar yapılan raporda, kontrgerillanın karıştığı olaylar şu şekilde sıralanıyor: 6-7 Eylül. 23 Eylül 1969'da Taylan Özgür'ün öldürülmesi. 13 Nisan 1970'de tabip yedek subay Necdet Güçlü'nün öldürülmesi. 27 Kasım 1970'de Kültür Sarayı'nın yakılması. Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere operasyonu. 1 Mayıs 1977 Taksim olayları. 29 Mayıs 1977 İzmir-Çiğli'de Bülent Ecevit'e suikast girişimi. 1977 yılında darbe girişimi. 24 Mart 1977'de Savcı Doğan Öz'ün öldürülmesi. 16 Mart 1978 Beyazıt katliamı. Mehmet Ali Ağca'nın askeri cezaevinden kaçırılması.

Raporda 1 Mayıs 1977 Taksim katliamı ile ilgili şu not düşülmüş: "Bu olayın sanıkları bugüne kadar bulunamamıştır; ancak dönemin başbakanı Bülent Ecevit bu olaylardan ÖHD'yi mesul tutmuştur. Nitekim 6 Mayıs 1977 yılında Cumhurbaşkanı'na Taksim olayları ile ilgili yazdığı mektupla, bu konu Cumhurbaşkanlığı arşivine de girmiştir."