ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İşçiler: Soğukla terbiye edilmeye dayanıklıyız

Soğuk havaya rağmen direnişte kararlı olan TEKEL işçilerinden Başbakan'a bir çağrı var: "Bizi soğukla terbiye etmeye çalışma, biz buna dayanıklıyız." İşçiler, AKP’nin Pazartesi günü yapacağı öneriden değil, 3 Şubat genel grevinden umutlu.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ocak 2010 Cumartesi, 13:17

ANKARA- Özlük hakları için Türk-İş binası önünde 47 gündür direnen TEKEL işçileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine kulak tıkadığını belirtti. İşçiler, her fırsatta Ankara'nın karlı ve soğuk havasına rağmen direnişe devam etmekte kararlı olduklarını ifade ediyor. Direnişçi işçiler, Başbakan'a şu çağrıyı yapıyorlar: "Bizi soğukla terbiye etmeye çalışma, biz buna dayanıklıyız."

İşçiler, beş işçi ve memur konfederasyonun aldığı, 3 Şubat genel grevi kararını gecikmiş olsa da olumlu bir karar olarak değerlendiriyor. Muhabirimize konuşan TEKEL işçileri, grev kararının, TEKEL direnişi etrafında kurulan birlik sonucunda alındığına dikkat çekiyor.

BAŞBAKAN'IN VİCDANI YOK

Yılmaz İpek: Soğuk da olsa kar da yağsa biz mücadelemizden geri adım atmayacağız. Başbakan Tayyip Erdoğan bizi soğukla terbiye etmeye çalışsa da biz buna dayanıklıyız. Başbakan'ın vicdanı olsa bu kadar bekletmezdi. Yine de olumlu bir karar çıkmasından yanayız.

Türk-İş bazı aktif kararlar almıştı ancak sendikalar, 3 Şubat'ta iş bırakma eylem kararını kitlenin bir araya gelmesiyle almak zorunda kaldı. Bu da bizim beraberliğimizi, gücümüzü ve yılmadığımızı gösteriyor. Pazartesi gününe kadar yapılacak görüşmelerde de önemli bir karar çıkacağını sanmıyorum. Hükümet bizim taleplerimizi değerlendirecek, dosya halinde Başbakan’a sunacak. Başbakan da Türk-İş'le görüşecek. Türk-İş bunu kabul eder mi bilmiyoruz. Fakat biz taleplerimizde ısrarlıyız.

Yılmaz Atabağ: Haklarımızı alıncaya kadar eylemlerimizi sürdürürüz. Yapılacak görüşmede umarım Başbakan geri adım atarak, özlük haklarımızı bize iade eder. Başbakan Erdoğan, soğukla sabrımızı sınamaya çalışıyor ama biz yine de direnişimizden vazgeçmeyiz. Başbakan'a çağrımız şudur. Türkiye'yi genel greve götürme, halkı perişan etme, kendini de koltuğundan etme.

47 GÜNDE YAPILMAYAN 2 GÜNDE Mİ YAPILACAK?

Hakim Ceylan: 46 gündür buradayız, soğuğa, zor şartlara rağmen direnişimize devam ediyoruz. Başbakanın 45. gün görüşmesi sanki TEKEL işçileri eyleme yeni başlamış gibi bir hava verdi. İşçinin direncini kırmak, mücadeleden soğutmak için hiçbir şey yapmayan Başbakan, 45 gündür yapmadığını 2 günde mi yapacak? Erdoğan köşeye sıkışmış durumda. Bu durum biraz daha böyle devam eder ve Pazartesi günü yine bir sonuç çıkmaz. Ancak "Ölmek var dönmek yok." Özlük haklarımızı alana kadar veya iş güvencesi sağlanıncaya kadar 70 gün de sürerse biz devam edeceğiz. Biz, 4/C ile 4/B ile de anlaşamayız.

Fatma Karaca: Biz her türlü şartlarda terbiye oluruz ama özlük haklarımızı almadan hiçbir yere gitmeyiz. Haklarımızı alana kadar direneceğiz. Başbakan’ın işçiye karşı daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Yapılacak görüşmede olumsuz bir sonuç çıkması durumunda eylemlerimizi Türkiye geneline yayarak devam edeceğiz. Mücadelemizde yanımızda olan Ankara halkına teşekkür ediyoruz. Aynı duyarlılığın Meclis’te de gösterilmesini istiyoruz.

DAVUL-ZURNA İLE GİTMEK İSTİYORUZ

Gülperi Yıldırım: Başbakan bizi duymuyor herhalde. İnsanlar soğukla terbiye olmaz ancak soğukta ölürler. Burada biber gazı ile karşılandık, davul zurna ile gitmekten yanayız. Fakat Başbakan ile Türk-İş arasında yapılacak görüşmelerde olumsuz bir sonuç çıkarsa da direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz.

Menkıbe Sağlam: Bizim için soğuk, sıcak fark etmez. Ankara'nın ne soğuğu ne yağmuru ne de çamuru bizi yıldırmaya yetmiyor. Haklı ve onurlu mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Bu kadar işçinin kararlılığını gördükten sonra Başbakan ile Türk-İş arasında yapılacak görüşmede olumsuz bir sonuç çıkacağına ihtimal vermiyorum. Eğer bu görüşmelerde olumsuz bir sonuç çıkarsa da biz direnmeye devam edeceğiz.