ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

30 soruda asıl açılım 'Dersim Olayları'

AKP'nin 30 soruda demokratik açılım kitapçığı, şu ana kadar yapılan açıklamaların bir özeti. Tek farkla. AKP kitapçıkta Dersim açılımı yapıyor, Başbakan'ın 'Dersim Katliamı' dediği saldırılara 'Dersim Olayları' adını koyuyor.

Etkin Haber Ajansı / 27 Ocak 2010 Çarşamba, 18:13

ŞENOL GÜRKAN- AKP, sorularıyla ve cevaplarıyla demokratik açılım süreci kitapçığına Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi adını koydu. Kitapçık şu ana kadar yapılan açıklamaların bir özeti. Tek farkla. 30 soruda açılım kitapçığında asıl açılım 'Dersim Olayları'. Kitapçıkta Başbakan'ın 'Dersim Katliamı' dediği Tunç Eli Opersyonu ile ilgili 'Dersim Olayları' ifadesi kullanılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Özürlüler Şûrası çıkışında Onur Öymen'in tepkilere neden olan sözlerini değerlendirirken 'Dersim Katliamı' ifadesini kullanarak bir tarihsel gerçeği teslim etmişti: "CHP Genel Başkan Yardımcısı'nın, Alevi vatandaşlarımın huzurunda, Parlamento’da Dersim Katliamı'nın tekrarını talep etmesi ve bunun üzerinde ısrarla durması... hatta ve hatta ertesi gün yaptığı açıklamalarda bunu, kendine göre kuvvetlendirici bazı ifadeler kullanması, battıkça battığının açıkça net uygulamasıdır."

'Dersim Katliamı', AKP'nin "Sorularıyla ve Cevaplarıyla Demokratik Açılım Süreci Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi" kitapçığında ise 'Dersim Olayları' olarak adlandırılıyor. İfade şöyle: "Aynı tavır Alevi kardeşlerimizin meselesinde de sergilenmiştir. Tüm ülkenin acı bir hatıra olarak hafızasına kazınan Dersim Olayları, CHP yöneticileri tarafından övülmüştür."