ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rambo, Terörle Mücadele Şubesi'nden

Edirne'de basın açıklaması yapmak isteyen Halk Cephesi üyelerine yönelik linç saldırısının arkasında kim var? Görevde iken Mehmet Ağar'ın özel ekibinde olduğu belirtilen, hakkında provokasyon soruşturması bulunan “Rambo” lakaplı polis kim?

Etkin Haber Ajansı / 15 Ocak 2010 Cuma, 10:46

İSTANBUL- Gençlik Derneği üyelerinin tutuklanmasını protesto etmek için Edirne'ye giden Halk Cephesi üyelerine yönelik linç saldırısının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Saldırıdan günler önce, yerel gazetelerde yayınlanan haberlerle başlayan provokasyon aydınlanıyor.

Provokasyon üzerine tartışmalar sürerken, saldırılar esnasında yer alan “Rambo” lakaplı bir polis ortaya çıktı. Emekli olduğu ileri sürülen polisin hala görevde olduğu belirtiliyor. İstanbul'da görev yaptığı sırada kontrgerilla şefi Mehmet Ağar'ın özel ekibinde yer aldığı belirtilen polis, Terörle Mücadele Şubesi'nden. Hakkında çok sayıda provokasyon soruşturması bulunduğu belirtilen “Rambo”nun kimliği ise henüz belirlen(e)medi.

AV. DEMİR: ÖZEL GÖREVLE GELMİŞ OLABİLİR

Edirne girişinde günlerce bekleyen Halk Cephesi üyelerinin avukatlarından Naciye Demir ve TAYAD Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Keskin muhabirimizin sorularını yanıtladı.

Söz konusu polisi tanıdığını belirten Av. Demir, “Avukat olduğum için İstanbul'da sıkça karşılaştığım biriydi. Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli bir polisti. Ayrıca infaz davalarından yargılanıyordu. Pazartesi günü valiyle görüşmeye giderken bize eskort olarak verilmişti, o zaman gördük. Bundan dolayı emekli olduğunu sanmıyorum. Geçici ya da özel görevle gelmiş olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

İlk saldırıdan itibaren “Rambo” lakaplı polisin orada olduğunu belirten Demir şöyle konuştu: “Haber bülteninde, linç girişimi haberinde 'arkadaşlar, onlar onbin kişi siz onbir, manyak mısınız, ne işiniz var siz de buraya gelirseniz kan dökülür' gibi bir şeyler söylerken izlemiştim. Güya bizi koruyordu. İlk saldırıdan itibaren oradaymış. 4-5 aydır bu linç girişiminin hazırlığında olduğunu düşünüyorum.”

KIŞKIRTMA GÜNLER ÖNCESİNDEN

TAYAD Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Keskin de “Rambo”nun kimliği hakkında bilgiler verdi. Linç saldırılarını kışkırtan polisler arasındaki “Rambo”nun, Susurluk davası hükümlüsü ve “terörle mücadele” kapsamında özel harekatta çalışan, ev baskınları biçimindeki 9 operasyonda görev almış Ayhan Çarkın'la beraber yargılanan biri olduğunu belirtti.

Keskin yaşanan linç saldırısı öncesinde Edirne'de yapılan provokasyon hazırlıklarına ilişkin ise şunları ifade etti. “Bir hafta öncesinden insanlar açıktan megafonlarla kışkırtılmış. 'Bunlar PKK'lı, kalmalarına izin mi vereceksiniz' denilmiş. Sanayi sitesinde, demir çubuk ve plastik sopalar dağıtılmış. Basın açıklaması yapacağımız zaman tepki gösterenler, halk değildi. MHP'li ülkücülerle birlikte karanlık kişiler linci yönetiyordu. Polisin önünde rastgele silah sıkılmasına karşın polis hiçbir şey yapmadı.”

Edirne Valisi ile konuştuklarını belirten Keskin, Vali'nin Emniyet Müdürlüğü ile irtibat kurduğunu belirtti. “ O karanlık kişilere valinin dahi gücü yetmiyor. Kontrgerilla örgütlenmesinin bir parçası bunlar” diye konuştu.