ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

"Ana" kod adı değil, gerçek adı

Molotoflu eylemleri organize ettiği iddiasıyla gözaltına alınan ve basının, "Kod adı Melek Ana" diye yazdığı Melek Uslu'ya "ana" lakabını örgüt değil, 1 Mayıs Mahallesi halkı takmış. Sebebi ise mahalleliye, özellikle de gençlere bir "anne" gibi davranması. Evine konuk olduğumuz Melek Ana, en çok da Serap Eser'in ölümüyle suçlanmasına üzülmüş.

10 Ocak 2010 Pazar, 14:30

İSTANBUL- Özgür Yaşam Derneği Kurucu üyesi Melek Uslu, 5 Ocak'ta yapılan operasyonda gece yarısı onlarca polis tarafından 33 yıldır oturduğu 1 Mayıs Mahallesi'ndeki evi basılarak gözaltına alındı. Burjuva medya, polis servisi haberlerle "Kod adı Melek Ana...", "Molotof ana yakalandı" diye yazdı. Uslu, 28 ayrı araç yakma eylemini organize etmekle suçlandı. Dört gün boyunca gözaltında psikolojik baskıya maruz kaldı. Psikolojik saldırı savcılıkta da devam etti. Çıkarıldığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı.

1 Mayıs Mahallesi'nin kuruluşunda yer alan Melek Uslu, yıllarca mahallede madde bağımlılığına karşı mücadele yürüttü, birçok genci madde bağımlılığından kurtardı. Mahalle gençlerinin Melek anası oldu. Sağlık sorunları başlayan Melek Uslu, kurucusu olduğu ve iki yıl başkanlığını yaptığı ÖYDER'den istifa etmek zorunda kaldı. Bağırsak kanseri ve kemik erimesi hastalığı olan Uslu, bir yıl içerisinde 2 ağır ameliyat geçirdi. Şimdi, evden dışarı çıkmakta dahi zorlanıyor.

SERAP'IN ANNESİNİN ACISINI HİSSEDİYORUM

Burjuva medyanın "cani" ilan ettiği Özgür Yaşam Derneği'nin kurucu üyesi Melek Uslu'nun evine konuk olduk. Melek ana, gözaltında yaşadıklarını muhabirimize anlattı.

Melek Uslu, önce en çok üzüldüğü şeyden bahsetti: “Küçükçekmece'de bir otobüste yanan kızın ölümüyle suçlanmam beni derinden etkiledi. Ben de bir anneyim bir annenin duygularının nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Yanan Serap'ın annesi kadar o acıyı bende hissediyorum.”

Melek Uslu, hiçbir annenin gidin genç bir kızı öldürün demeyeceğini, diyemeyeceğini söyledi. Kendisinin de üç tane işitme engelli çocuğu olduğunu belirten Melek ana, yaşadıklarının hem yakınlarını hem de kendisini derinden etkilediğini, psikolojisinin bozulduğunu ifade etti.

Basına tepki gösteren Uslu, basının, halkı kandırmaya çalıştığını, 50 olan yaşının 31 olarak gösterildiğini belirtti.

BASINA SUÇ DUYURUSU

Melek Uslu, gözaltındayken polislerin, “ilaçlarını aldın mı, buraya kadarmış sana cezaevi yolu göründü” şeklinde psikolojik baskısına maruz kaldığını belirtti. Savcının ise ifadesinde “mahallenin bütün çocukları seni tanıyor, bu eylemleri sen yaptırmasan bunlar seni nereden tanıyacaklar” şeklinde sorular sorduğunu kaydetti. Melek ana, “Bu mahallenin kuruluşundan bu yana burada oturuyorum. Ben bu eve oturmaya başladığımda bir yaşında olan çocuklar şimdi 33 yaşındalar. Derneği kurduktan sonra madde bağımlılığına karşı çalışma yürüttüm. Gençlerden çoğu madde bağımlılığından kurtuldu. Bana bu yüzden anne diyorlar. Ama polis ve medya beni cani olarak gösterdi” diye konuştu. Melek ana, yalan haber yapan medya hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.